Pogoda będzie dynamiczna. Burze niewykluczone i wiatr o skali wichury do 120 km/h w Polsce

Pogoda dynamiczna na początku nowego tygodnia. Istnieje niskie ryzyko burz na zachodzie, prędkość wiatru w górach do 120 km/h. Na nizinach porywy okażą się dużo słabsze.

Dziś pogoda w Polsce kształtowana jest przez rozległą zatokę niżową ze strefą obniżonego ciśnienia rozciągającą się m.in nad zachodnimi i północnymi obszarami Europy. Dociera do nas nieco cieplejsza masa powietrza polarnomorska względem ubiegłych dni. Przesuwają się nad krajem strefy frontów atmosferycznych. Aczkolwiek od środy w całym kraju znowu dużo chłodniej, gdyż znajdziemy się po zachodniej stronie cyklonu.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 13.03. 18 UTC dla Polski

silny wiatr w Polsce
Układ frontów nad Polską

Pogoda niżowa. Silny wiatr w Polsce

W nocy z poniedziałku na wtorek pogodę kształtować ma dalej rozległa zatoka niżowa zaznaczająca się nad zachodnimi, środkowymi i północnymi rejonami Starego Kontynentu. Przejściowo z południowego-zachodu Europy będzie docierać coraz cieplejsze, ale i wilgotniejsze powietrze pochodzenia polarno-morskiego. Aczkolwiek środę zrobi się chłodniej po przejściu frontu chłodnego i wiatr zmniejszy prędkość wiatru. Dlatego nie będzie stanowił zagrożenia. Zacznie przemieszczać się wędrowny wyż. W nocy z poniedziałku na wtorek oraz we wtorek silny wiatr, który miejscami osiągnie skale wichury. Dynamiczna pogoda ma być związana z ośrodkami niżowymi ulokowanymi na północy Europy i dużą różnicą ciśnienia pomiędzy wyżem znad Azorów a cyklonami znad północnej części europejskiego obszaru synoptycznego.

Ciśnienie na poziomie morza, 13 marca 2023, 20:00 czasu urzędowego w Polsce

pogoda niżowa w Polsce
niżowa pogoda w kraju

W poniedziałek panowała niżowa pogoda na obszarze całej Polski i zaznaczał się wpływ stref frontowych. Obserwowano przewagę zachmurzenia dużego, lokalnie zdarzyły się większe przejaśnienia oraz krótkotrwałe rozpogodzeni. Opady atmosferyczne okazały się słabe. Temperatura maksymalna od 5°C na północnym wschodzie, około 10°C w centrum, do 15°C lokalnie na południu i zachodzie. Wiatr umiarkowany, nad morzem i w obszarach podgórskich okresami dość silny, w całym kraju w porywach do około 60 km/h, nad morzem do 65 km/h, w obszarach podgórskich Sudetów do 70 km/h, w obszarach podgórskich Karpat do 80 km/h, południowy i południowo-zachodni. W szczytowych partiach Karpat porywy wiatru dochodziły do 100 km/h, w Sudetach do 115-120 km/h.

Zobacz też: Burze o wielkiej sile na zachodzie. Linia nawałnic ma ponad 1200 km. Niszczące gradobicia i wichury. Front burzowy sunie do Polski

Pogoda. Temperatura maksymalna, 13 marca 2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego w Polsce

ciepło w Polsce
Wysoka temperatura w kraju

Silny wiatr, opady i wysoka temperatura w ciepłym wycinku. Jednak od środy ochłodzenie w całej Polsce

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie kontynuacje niżowego wzoru pogody i przechodzenia stref frontowych. Prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz na północy i w centrum z opadami deszczu. Jedynie na Pogórzu Karpackim i w Karpatach zachmurzenie małe i umiarkowane. Możliwa akumulacja opadów od 10 mm do 15 mm w Sudetach Zachodnich. Szczególnie na Pomorzu i Kujawach gdzieniegdzie mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów.

W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od 1°C w rejonach podgórskich Karpat, do około 5°C/7°C na wschodzie. Znacznie cieplej, bo do 9°C na zachodzie oraz do 11°C w rejonie oddziaływania wiatru fenowego. Wiatr z uwagi na sporą różnice ciśnienia okaże się umiarkowany, okresami dość silny, na południu kraju także silny, porywisty, południowo-zachodni i południowy. Na wybrzeżu, Przedgórzu Sudeckim i Górnym Śląsku porywy wiatru do 65 km/h. Jednak w rejonie Płaskowyżu Głubczyckiego, w Kotlinie Kłodzkiej oraz w okolicach Zalewu Wiślanego do 80 km/h. Co więcej nad ranem w rejonach podgórskich Karpat do 100 km/h oraz wysoko w Karpatach i Sudetach do 120 km/h.

Pogoda. Prognozowana temperatura na 2 metrach, 14 marca 2023, 03 UTC według modelu ECMWF dla Polski

niżowa pogoda w kraju
Pogoda dynamiczna, noc 13/14 marca 2023 i ciepło jak na koniec zimy

Śledźcie najnowsze prognozy pogody dla Polski na łamach naszego portalu.

Fanipogody.pl