Pogoda będzie dynamiczna w Polsce. Silny wiatr, opady śniegu do 10 cm i zanikające szybko burze śnieżne

Pogoda niżowa w ostatni poniedziałek stycznia. W poniedziałek nasza część Europy jest w zasięgu mocniej pogłębionej zatoce niżowej, za którą odpowiedzialny jest głęboki i wypełniający się nad chłodniejszym lądem cyklon Nicolas znad północnej części Starego Kontynentu. Dociera powietrza arktyczne morskie o dosyć chwiejnej równowadze termodynamicznej. Pojawiły się zgodnie z naszymi prognozami lokalne burze na zachodzie i północnym zachodzie naszego kraju.

Burze śnieżne, 30 stycznia 2023 nad Polską i wschodnią częścią Niemiec

Pogoda była dynamiczna, głęboka zatoka niżowa i front chłodny nad Polską

Poniedziałek przyniósł zachmurzenie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami na północnym zachodzie. W wielu regionach przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem, na zachodzie także deszczu. Na zachodzie i północnym zachodzie kraju wystąpiły rozproszone burze śnieżne w świeżej masie za głównym frontem atmosferycznym. Na Mazurach i Podlasiu oraz Lubelszczyźnie nastąpił przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm, w górach do 10 cm. W najcieplejszym momencie dnia było od -3°C w rejonach podgórskich Karpat do 1°C w centrum kraju i 5°C na Pomorzu Zachodnim oraz na wybrzeżu. Wiatr był umiarkowany i dość silny, nad morzem okresami silny, do 45 km/h, w porywach do 80 km/h na wybrzeżu i na Przedgórzu Sudeckim, w głębi kraju do 65 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Wysoko w Sudetach porywy do 140 km/h, w Tatrach do 80 km/h, powodujące zawieje śnieżne.

Zobacz też: Pogoda na 5 dni. Śnieżyce, silny wiatr, a nawet burze. Dynamiczna, zmienna aura w tym tygodniu

Pogoda. Maksymalne porywy wiatru na głównych stacjach PSHM, 30 stycznia 2023 w Polsce

pogoda kształtowana przez cyklon atlantycki na koniec stycznia 2023
Pogoda kształtowana przez głęboki atlantycki niż i silny wiatr w wielu regionach

Aura będzie groźna w wielu regionach wysoko w Sudetach porywy mogą sięgać jeszcze 40 m/s

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami na przeważającym obszarze Polski. Gdzieniegdzie jeszcze przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem, nad morzem i lokalnie na zachodzie kraju także deszczu. Burze śnieżne nie są już prognozowane. W wielu regionach drogi i chodniki śliskie. Co więcej w rejonach podgórskich przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm do około 10 cm, w Tatrach o 15 cm. W najchłodniejszej części nocy od -2°C do 1°C, nad morzem do 3°C, w dolinach górskich od -6°C do -1°C. Jednak z uwagi na utrzymujący się spory gradient baryczny. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, powodujący zawieje śnieżne, zachodni i północno-zachodni. Wysoko w Sudetach porywy do 140 km/h, w Tatrach do 80 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

Zobacz też: Silna śnieżyca w regionie. 20-30 cm śniegu w dobę. Groźne opady śniegu i gołoledź dotrą do Polski

Pogoda. Temperatura na 2 metrach, 31 stycznia 2023, 06 UTC dla Polski według modelu ECMWF

mróz w Polsce ustąpi na nizinach przeważnie, dynamiczna pogoda i kompensacja w polu ciśnienia
Pogoda zacznie się zmieniać, odwilż pojawi się na wschodzie. Aura kształtowana przez cyrkulacje strefową

FaniPogody.pl