Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda będzie zaskakiwać w Polsce. Jeszcze brak przymrozków, ale idą duże zmiany



Pogoda w Polsce jest dziś przez pytką zatokę związaną z ośrodkiem niżowym znad Skandynawii wraz ze strefą ulegającego frontolizie frontu okluzji. Dociera w środę z południa i południowego zachodu bardzo ciepła masa powietrza polarnomorska wilgotna masa o równowadze stałej. W pierwszej części dnia początkowo we wschodniej połowie kraju występowały mgły radiacyjne, które rozpraszały się po wschodzie słońca.

Wpływa na aurę cyrkulacja strefowa atmosfery. Jesteśmy w ciepłym wycinku niżu

Wysokie temperatury na początku kalendarzowej wiosny zawdzięczamy rozkładowi pola ciśnienia oraz geopotencjału nad Europą i przyległościami. Ośrodki niżowe lokowane są na północy a układy wyżowe nad południem i wschodzie kontynentu. Szczególnie na wschodzie i południe. To pomiędzy tymi ośrodkami barycznymi postępuje adwekcja ciepła południa, południowego zachodu na północ ze składową zachodnią. W takich sytuacjach nierzadko dochodzi do zaciągania ciepłego i suchego powietrza aż znad Afryki Północnej. Jednak ważną rolę w tym procesie odgrywa też czynnik astronomiczny, sprowadzający się do skracania pory nocnej na korzyść pory dziennej. Słońce operuje już na tyle intensywnie, że po wschodzie szybko nagrzewa powietrze za sprawą promieniowania krótkofalowego i długofalowego.

Po wyjątkowo ciepłym okresie w pogodzie, czeka nas gwałtowne ochłodzenie w Polsce. Dlatego warto wykorzystać wiosenny czwartek i piątek

Z prognoz numerycznych wynika, że w kolejnych dniach Polska znajdzie się w zasięgu cyrkulacji zachodniej oraz układów barycznych przesuwającymi się nad północnymi rejonami naszego kontynentu, a które ściągają pochmurną i deszczową aurę. Docierać będzie ciepłe masy powietrza pochodzenia polarnomorskiego z rejonu Atlantyku. Jednak musimy spodziewać się istotnego i głębokiego ochłodzenia w ostatnich dniach marcam, co spowodowane będzie przejściem niżu na północ od Polski, który zaciągnie chłód z wysokich szerokości geograficznych.

Zobacz też: Atak zimy w Polsce na koniec marca. 5-10 cm śniegu. Mróz do nawet -12 stopni. Niż genueński uderzy w nasz region

Środa przyniosła wysokie temperatury. Występowało w wielu regionach zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na wschodzie i południu. Gdzieniegdzie słabe opady deszczu, tylko na południowym wschodzie obyło się bez opadów. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia było od 8°C na północnym wschodzie do 15°C w centrum i 18°C na Dolnym Śląsku. Jednak wiatr okazał się słaby i umiarkowany. Aczkolwiek nad morzem porywisty, w Sudetach okresami dość silny, porywach do 80 km/h, południowy i południowo-zachodni.

Pogoda. Temperatura maksymalna, 22 marca 2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego w Polsce

pogoda. ciepło w Polsce
Pogoda niżowa w kraju. Wiosenne wartości na termometrach

Noc ze środy na czwartek przyniesie umiarkowane i duże zachmurzenie. W wielu regionach, szczególnie na północy oraz zachodzie, słabe opady deszczu. Temperatura minimalna od 6°C do 10°C, chłodniej w rejonach podgórskich, od 1°C do 5°C. Dlatego też z uwagi na mały gradient baryczny. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na północy porywisty, południowy i południowo-zachodni. W Sudetach porywy wiatru do 80 km/h.

Jednak ponownie silniejszy wiatr, nawet o skali wichury ma szanse pojawić na początku przyszłego tygodnia. Dlatego też w kolejnych dniach uważnie będziemy śledzić kolejne rozwiązania modeli numerycznych, aby precyzyjnie wskazać zasięg i skale silnego wiatru.

Śledźcie najnowsze prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl