Pogoda. Boże Narodzenie w Europie. Prognoza pogody. Silny wiatr. Chłodniej, burze wystąpią na krańcach Europy

W dni dzisiejszym Europa zdominowana jest przez ośrodki niskiego ciśnienia przedzielone w centrum kontynentu słabym wałem wyżowym VANESSA. NA wschodzie Europy znajduje się niż CEDRIC. Na zachód od Wysp Brytyjskich obserwujemy głęboki niż DIETMAR. To temu ośrodkowi przyjrzymy się uważniej w naszej prognozie na Boże Narodzenie dla Europy.

Opisywany ośrodek niskiego ciśnienia przyniesie w dniu dzisiejszym załamanie pogody na Wyspach Brytyjskich. Uderzenie wichury w Wyspy Brytyjskie widać na mapach prognozy wiatru (zdjęcie tytułowe oraz poniższe).

Poza coraz silniejszym wiatrem zbliżającym się w kierunku Wysp Brytyjskich, pierwszy dzień Świat Bożego Narodzenia upłynie w Europie pod znakiem spokojnej pogody. Tylko na krańcach zachodnich (wpły omawianego niżu) oraz na samym południowym wschodzie kontynentu wystąpią burze. Nie będą to jednak w żaden sposób burze silne. Będą to raczej pojedyncze komórki burzowe przynoszące przelotne opady deszczu, kilka wyładowań atmosferycznych i porywy wiatru. Burze nie będą miały groźnego charakteru.

To będzie chłodniejszy dzień w Europie. Najcieplej w Portugalii oraz na krańcach południowych Włoch i Grecji. Tutaj jednak termometry również nie przekroczą 20 stopni. 17 stopni to temperatury maksymalne jakie zobaczymy dziś w Europie. Od Wysp Brytyjskich po Francję termometry wskażą dziś 7-8 stopni. Chłodniej w Europie centralnej. Tutaj w okolicach 5 stopni Celsjusza. Ciepło w Skandynawii. Na północy kontynentu mróz nawet gdy wystąpi, to będzie minimalny.

Opady w dniu dzisiejszym występowały będą jedynie w pasie Europy centralnej. Niemcy, Polska, Czechy, Austria oraz Bałkany. Tutaj wystąpią opady deszczu (w górach śniegu). Na pozostałym obszarze Europy bez opadów.