Pogoda długoterminowa na cały styczeń 2020 dla Polski. Wysokie anomalie temperatury, okresami chłód i wilgotne okresy. Możliwe burze

Pogoda długoterminowa na cały styczeń 2020 dla Polski. Wysokie anomalie temperatury, okresami chłód i wilgotne okres. Możliwe burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na początku 2020 roku.

Wiele wskazuje, że w pierwszym tygodniu stycznia duży wpływ na pogodę w naszej części Europy będą mieć układy niskiego ciśnienia wędrujące znad Atlantyku na wschód. Prognozowana jest odbudowa dość silnej cyrkulacji strefowej przeważnie o składowej zachodniej, okresami południowo zachodniej i północno zachodniej.

Należy spodziewać się dużej zmienności pogody. Okresami miejscami wystąpi silny wiatr, opady głównie deszczu, okresami i miejscami deszczu ze śniegiem oraz śniegu.

W pierwszej dekadzie stycznia do naszej części Europy napływać będą mogły ciepłe masy powietrza. Okresami nawet z południowego zachodu i południa, szczególnie w ciepłych wycinkach niżów.

Niewykluczone jest pojawienie się burz, zwłaszcza w chłodniejszych masach powietrza. Szczególnie za frontami chłodnymi. W tylnych częściach niżów.

W kolejnych tygodniach stycznia utrzymywać może się duża aktywność Oceanu Atlantyckiego, dlatego zamiast śniegu częściej padać będzie deszcz. Okresami jednak do naszej części Europy spłynąć mogą zimne masy powietrza pochodzenia arktycznego oraz polarno kontynentalnego.

W styczniu istnieje ryzyko powstawania blokady wyżowej nad Skandynawią. Cyrkulacja strefowa na pewien okres czasu może zostać wstrzymana i układy niżowe mogą zostać przesunięte dalej na północ bądź na południe. Nie da się jednak obecnie określić, kiedy i czy w ogóle tak się stanie.

Największe prawdopodobieństwo chłodnych okresów jest w styczniu. Jednak model CFS i ECMWF wskazuje, że w pierwszym miesiącu nowego roku wysokie anomalie temperatury nie będą niczym nadzwyczajnym. Niewykluczone są nawet napływy ciepła z południa Europy i znad Afryki Północnej. Wtedy na termometrach możliwe jest przekroczenie 10 stopni. W górach możliwy halny. Zimne powietrze dotrzeć może do Polski, ale chłodnych okresów ma być zdecydowanie mniej niż ciepłych. Dwucyfrowe ujemne wartości i obfite opady śniegu są prawdopodobne w nadchodzącym miesiącu pomimo trendu wskazywanego przez modele.

Pierwszy miesiąc 2020 roku będzie prawdopodobnie suchy. Okresami jednak fronty atmosferyczne przyniosą opady. Niewykluczone jest pojawienie się niżów z południa Europy z rodowodem śródziemnomorskim.

Prognozowana anomalia temperatury na wybrane tygodnie stycznia przez model ECMWF. Wyliczenia te mogą ulec zmianie

Również model CFS wskazuje, że miesiąc styczeń będzie powyżej termicznej normy w Polsce

Pod względem opadów może to być miesiąc poniżej normy wieloletniej. Okresami jednak możliwe są wilgotne okresy w pogodzie