18 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Burza śnieżna w Boże Narodzenie. Opady śniegu w święta na obszarze Polski

Wigilia Bożego Narodzenia przyniosła w Polsce wysokie temperatury. Ochłodzenie nadeszło w pierwszy dzień świąt za sprawą spływu powietrza arktycznego, morskiego. Opady śniegu występowały w Boże Narodzenie na północy oraz południu. W nocy z 25/26 grudnia przelotne opady śniegu o charakterze konwekcyjnym pojawiły się w wielu regionach naszego kraju. Na północy Polski, w rejonie wybrzeża wystąpiła burza śnieżna.

24 grudnia 2020 w Polsce występowały opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresowo silnym związane z niżem “GRETA” i frontami atmosferycznymi. Jednak już w nocy z 24/25 grudnia w tylnej części niżu zaczęła napływać masa arktyczna z północnego-zachodu.

W święta mieliśmy miejscami namiastkę zimowych świąt, ale absolutnie nie mogliśmy powiedzieć, że wystąpił atak zimy.

Na północy kraju, gdzie oddziaływał “efekt morza” pokrywa śnieżna miejscami przekroczyła 10 cm. W nocy z 25/26 grudnia w Bartoszycach (woj. warmińsko-mazurskie) spadło ponad 10 cm świeżego śniegu. Jeszcze większa pokrywa śnieżna utworzyła się na stacji IMGW-PIB Elbląg-Milejowo. gdzie zalegało aż 18 cm śniegu.

Białe święta były również w polskich górach, gdzie występowały głównie opady śniegu o charakterze konwekcyjnym. Na Kasprowym Wierchu utworzyła się 13 cm pokrywa śnieżna. Krajobrazy zabieliły się również w okolicach Dobrego Miasta w woj. warmińsko-mazurskim, jak i też na Pomorzu.

Nie tylko w tej części Polski pierwszy i drugi dzień świąt był biały. Podobnie było na Ziemi Łódzkiej oraz miejscami na Mazowszu i Lubelszczyźnie. Warto również wspomnieć o burzy śnieżnej, która wystąpiła wieczorem 25 grudnia na północy Polski. Detektory wyładowań zanotowały pojedyncze wyładowania atmosferyczne w rejonie Koszalina.

(fot. nadesłane Radosław)