Pogoda. Burza superkomórkowa wkrótce dotrze nad Bieszczady. Sprawdź, gdzie obecnie grzmi

Dziś przeważający obszar Polski znajduje się pod wpływem rozległego układu wysokiego z centrum na zachód od Wysp Brytyjskich. Tylko na południu i południowym-wschodzie zaznacza się wpływ zatoki niżowej wraz z pofalowanym frontem atmosferycznym, za którą odpowiedzialny jest niż znad Bałkanów. Z północnego-zachodu napływa chłodniejsza masa polarno-morska. Jedynie na krańcach południowo-wschodnich cieplejsza i bardziej wilgotna.

Na ogół nad Polską tworzą się podinwersyjne chmury Cumulus. Na południu kraju występują natomiast opady wieloskalowe związane z zachmurzeniem warstwowym Wkrótce burza superkomórkowa może pojawić się w Bieszczadach, gdzie znad Słowacji w kierunku północno-wschodnim zmierza struktura zawierająca mezocyklon.

Poniższa mapa z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych ukazuje jaką drogę pokonała burza, która utworzyła się na Słowacji i dotarła już w rejon Koszyc. Za około godzinę dotrzeć może ona w Bieszczady, przynosząc wyładowania atmosferyczne, ulewne opady deszczu i grad.

Na pozostałym obszarze Polski burze nie są dziś prognozowane. Inwersja osiadania skutecznie blokuje rozwój chmur konwekcyjnych. Zagrzmi najprawdopodobniej tylko na krańcach południowo-wschodnich.

Jest ona również widoczna na danych radarowych. Niewykluczone, że występują na jej trasie opady gradu. Jest to typowa burza superkomórkowa.

Aktualna temperatura w Polsce tutaj

Położenie opadów i chmur oraz burz