Pogoda. Gwałtowne, punktowo niszczące burze w poniedziałek. Grad ponad 4 cm, wiatr powyżej 100 km/h i ulewy powodujące podtopienia w Polsce. Gdzie jest burza 21.06.2021?

Pogoda. W poniedziałek nasza część Europy jest wpływem niżu znad południowej Szwecji, z wtórnym ośrodkiem nad Niemcami. Ponadto na zachodzie kraju zaznaczy się strefa pofalowanego chłodnego frontu atmosferycznego związanego z tymi ośrodkami niskiego ciśnienia oraz poprzedzającą go linią zbieżności wiatru. Zalega nad Europą Wschodnią powietrze pochodzenia zwrotnikowego, które charakteryzuje się umiarkowaną/dużą niestabilnością.

Sytuacja synoptyczna na dzień 21.06.2021, 12 UTC

Pogoda. Groźne burze na wewnątrz wycinkowej linii zbieżności wiatru w poniedziałek

Na zachodzie Polski (zwłaszcza w strefie zbieżności wiatru dolną) utworzą się dzisiaj burze w postaci izolowanych komórek oraz układów wielokomórkowych. Istnieje ryzyko powstania superkomórek burzowych. Chmury burzowe będą powoli, ale wyraźnie, przemieszczać się z południa na północ, a cała strefa burzowa na wschód. Z ośrodkami burzowymi związane będą głównie intensywne opady deszczu do 30-40 mm (w przypadku wolnego przemieszczania się układu możliwe są sumy około 50-60 mm) oraz porywy wiatru do 90 km/h, a nawet do 100-110 km/h gdy rozwiną się superkomórki burzowe lub zorganizowane systemy burz. Burzom będzie towarzyszył także grad, zwykle 1-3 cm, ale możliwe jest nawet 5-6 cm, co może miejscami spowodować duże szkody.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 21.06.2021, 12 UTC. Widoczna linia zbieżności wiatru dolnego poprzedzająca front chłodny z tendencją do falowania.

Prognoza burz na 21.06.2021 według IMGW-PIB

Burze pulsacyjne możliwe także na południu

Istnieje również prawdopodobieństwo, że burze, które powstaną na południu. Szczególnie w górach charakteryzować mają się mniejszą intensywnością, Przybiorą postać niemal stacjonarnych komórek, z opadami 10-15 mm. Punktowo około 20 mm, porywami wiatru do 60-65 km/h oraz z gradem 1-3 cm. Charakteryzować mają się także krótszym czasem trwania.

Rozwój chmur burzowych na pozostałym obszarze Polski jest mało prawdopodobny z uwagi na wysoko położony poziom swobodnej konwekcji (ang. LFC), jak i też brak czynników wspomagających rozwój głębokiej wilgotnej konwekcji.

Pogoda. Burze mogą utrzymać się przez całą noc. Najgroźniejsze będą jednak w pierwszej części nocy

Podczas nadchodzącej nocy burze będą trwać przez całą noc na zachodzie. Prawdopodobne są intensywne opady pochodzenia konwekcyjnego do (do 20-30 mm. Gdzieniegdzie około 40 mm), silne porywy wiatru (do 80-90 km/h) oraz grad (początkowo duży powyżej 3 cm).

W nocy sytuacja synoptyczna nie ulegnie większej zmianie. Nasza część Europy będzie w dalszym ciągu pod wpływem niżu znad Szwecji. Na zachodzie kraju zaznaczy się pofalowany front chłodny poprzedzony wewnątrz wycinkową linią zbieżności wiatru dolnego. Za frontem napływać zacznie nieco chłodniejsza masa powietrza polarnego morskiego, a przed frontem wciąż zalegać będzie gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego.

Sytuacja synoptyczna na dzień 22.06.2021, 00 UTC

Pogoda. Sytuacja synoptyczna na dzień 22.06.2021, 00 UTC

Wiele wskazuje, że podczas nadchodzącej nocy burze utrzymają się przez całą noc. Jednak najsilniejszych burz należy spodziewać się w pierwszej połowie nocy. Wtedy wciąż aktywne będą chmury burzowe z intensywnymi opadami deszczu do 20-30 mm. Punktowo około 40 mm, porywami wiatru do 80-90 km/h oraz z gradem. Późnym wieczorem i w pierwszej części nocy sporyym do 4-5 cm. Burze nadal będą miały tendencję do przemieszczania się z południa na północ, a cała strefa bardziej na wschód. Kolejne chmury Cb tworzyć mogą się na granicy wypływu zimnego powietrza (ang. outflow boundary). Wykazywać będą się dużą aktywnością elektryczną.

Prognoza burz na noc z poniedziałku na wtorek (IMGW-PIB)

Pogoda. Burze w Polsce, 22 czerwca 2021.

BURZE CHARAKTERYZUJĄ SIĘ SPORĄ NIEPRZEWIDYWALOŚCIĄ. CECHUJE JE TAKŻE CAŁKIEM SPORA LOKALNOŚĆ. ZALECA SIĘ DLATEGO OBSERWACJE NIEBA POD KĄTEM ROZWOJU CHMUR CUMULUS I CUMULONIMBUS. WAZNE JEST TAKŻE ŚLEDZENIE RADARÓW, DETEKTORÓW I ZDJĘĆ SATELITARNYCH.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ

AKTUALNA TEMPERATURA W POLSCE