Pogoda. Groźne burze już w poniedziałek. Wiatr nawet 100 km/h, grad ponad 3 cm i ulewy powodujące większe podtopienia

Pogoda. Przed nami groźny poniedziałek. Szczególnie gwałtowne burze utworzą się na linii zbieżności wiatru w zachodniej części Polski. Dokonamy przeglądu prognoz numerycznych na początek nadchodzącego tygodnia. Należy wspomnieć, że poniedziałek rozpocznie burzowy i dynamiczny tydzień w pogodzie. Praktycznie przez cały przyszły tydzień w wielu miejscach naszego kraju tworzyć będą się burze nie tylko w ciągu dnia, ale także w porze nocnej. To może nie być niespokojny okres w pogodzie.

Pogoda. Groźne burze w poniedziałek

W poniedziałek znajdziemy się pod wpływem rozległej zatoki niżowej związanej z niżami nad Europą Północną i Zachodnią. Na zachodzie i południowym zachodzie kraju pogodę kształtować będzie linia zbieżności i płytkie ośrodki niskiego ciśnienia..

Sytuacja synoptyczna na dzień 21.06.2021, 12 UTC

Pogoda. Linia zbieżności wiatru na zachodzie i ośrodki niżowe wpłyną na rozwój groźnych burz w poniedziałek

W dalszym ciągu napływać ma gorąca masa pochodzenia zwrotnikowego do zachodniej części, a do centralnej i wschodniej polarno kontynentalna. Spodziewane jest w strefie konwergencji wiatru dolnego duże nagromadzenia wilgoci. Zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza (TPW do 40-44 mm. Natomiast współczynnik zmieszania w dolnej troposferze nawet do 14 g/kg). Należy wspomnieć, że Takie warunki, w połączeniu ze sporą chwiejnością (LI do -8K, pionowy gradient termiczny w warstwie 850-500 hPa 0,6-0,7°C/100 m) i znacznymi zasobami energii chwiejności (do 2000-2500 J/kg), mają skutkować powstaniem burz, którym mogą towarzyszyć opady deszczu do 30 mm. Lokalnie nie można wykluczyć akumulacji sum opadów do 40-50mm. Porywy wiatru mogą dochodzić do 80-100km/h. Istnieje duże prawdopodobieństwo gradu, którego średnia może sięgać ok 3-4 cm. Szczególnie podczas superkomorek burzowych.

Przykład burzy superkomórkowej z opadami dużego gradu w zeszłym roku koło Lublina. Widzimy wyraźnie odseparowany prąd wstępujący od zstępującego, dlatego burza może trwać dłużej. Po prawej stronie obserwujemy tzw. linię flanking line, który obudowuje się do najbardziej aktywnej części superkomórki burzowej, W tej sytuacji na południowy zachód od niej. Flanking line to linia oznaczająca miejsce, w którym na ogół występuję chłodny pseudofront atmosferyczny towarzyszący superkomórce burzowej.

Pogoda. Burza superkomórkowa. Zdjęcie ilustracyjne

Lokalne podtopienia, gradobicia i silny wiatr. Burze możliwe też na południowym-wschodzie i wschodzie

Inicjacja chmur burzowych jest możliwa od pierwszej części dnia. Z powodu zalegania niestabilnego powietrza, przez cały poniedziałek i noc z poniedziałku na wtorek wystąpią warunki do rozwoju groźnej głębokiej, wilgotnej konwekcji. Prognoz numeryczne wskazują, że najgroźniejszych zjawisk konwekcyjnych spodziewamy się w godzinach popołudniowych i wieczornych. Najbardziej rozbudowane w pionie chmur burzowe mogą wykazywać się dużą aktywnością elektryczną z uwagi na mocno przechłodzone wierzchołki chmur Cb (EL poniżej -50°C).

Wstępna prognoza burz na poniedziałek według IMGW-PIB

Pogoda. Burze 21 czerwca 2021

Orientacyjna prognoza burz na noc z poniedziałku na wtorek (IMGW-PIB)

Pogoda. Burze w Polsce.

Pogoda. Czym jest downburst?

Przykład rozwoju zjawiska wet microburst. W kolejnych dniach podczas burz będą one liczne. Mogą one powodować także znaczne szkody. Wyróżniamy kilka rodzajów tego zjawiska np. odmianę suchą i mokrą. Microburst jest zjawiskiem obejmujący obszar poniżej 4 km, macroburst powyżej 4 km.

Downburst – silny prąd zstępujący w chmurze burzowej, który dociera do powierzchni ziemi, gdzie rozchodzi się w różnych kierunkach powodując szkody. Niektóre przypadki zjawiska downburst mogą powodować bardzo poważne straty, przypominające pod pewnymi względami zniszczenia po trąbie powietrznej. Downburst niemal zawsze pojawia się w czasie burzy. Choć czasami może pojawić się przy przechodzeniu silnie rozwiniętej chmury Cumulus – czytamy w słowniku łowców burz.

Możliwe są zarówno silne burze pulsacyjne, jak i też superkomórki burzowe z dużym gradem. Istnieje duże prawdopodobieństwo groźnych, punktowo niszczących porywów wiatru związanych z silnymi prądami zstępującymi chmur Cumulonimbus. Rozwój najsilniejszych burz wielokomórkowych spodziewana jest w głębi regionów zachodnich, częściowo na południu, częściowo w centrum oraz cz. w rejonach północnych, gdzie zaznaczy się dolno-troposferyczna, wewnątrz wycinkowa zbieżność, przebiegająca w osi zatoki niskiego ciśnienia, gdzie ma być najostrzejsza.

Chmury burzowe mogą rozwinąć się także na południowym wschodzie i wschodzie kraju. Aczkolwiek potencjał do rozwoju burz ma być w znacznym stopniu ograniczony. Masa na tym obszarze będzie również wilgotna (TPW do 32-36 mm) oraz zasobna w energię chwiejności (MUCAPE do 2000 J/kg. Kolejnym czynnikiem hamującym konwekcje okaże się wysoki poziom kondensacji oraz poziom swobodnej konwekcji. Brak wyraźnych mechanizmów wspomagających konwekcje jak na zachodzie Polski. Ponadto może zaznaczyć się inwersja temperatury, hamując w znaczny sposób pionowe ruchy konwekcyjne. Dlatego, jeśli burze rozwiną się na tym obszarze. To będą miały bardziej lokalny charakter i towarzyszyć im będą opady deszczu do 20 mm i porywy wiatru do 70 km/h. Niewykluczony grad. Charakteryzować mają się także krótszym okresem trwania i przeważnie mają być izolowane.

BURZE SĄ ZJAWISKIEM LOKALNYM I W ZNACZNYM STOPNIU NIEPRZEWIDYWALNYM, DLATEGO NALEŻY ŚLEDZIĆ NIEBO, DANE RADAROWE, ZDJĘCIA SATELITARNE I DETEKTORY WYŁADOWAŃ.

Bieżące położenie opadów i burz