Pogoda. W sobotę cały kraj będzie w polu obniżonego ciśnienia. Front chłodny będzie przesuwać się z zachodu na wschód i związany będzie z niżem znad południowej Skandynawii. Dodatkowo na froncie głównym rozwinie się fala na froncie, która przekształci się w niewielki ośrodek niskiego ciśnienia. Dlatego częściowo nad południową i wschodnią część kraju napłynie powietrze zwrotnikowe. Będzie jednak w dynamiczny i szybki sposób wypierane przez front o charakterze chłodnym. Szczególnie dobrze zorganizowane burze wystąpią w drugiej części dnia.
Pogoda. Silne burze szczególnie na południowym-wschodzie i wschodzie
W ostatni dzień lipca warunki do rozwoju burz będą szczególnie sprzyjające na południu, południowym-wschodzie i wschodzie. Konwekcja może być dobrze zorganizowana na tym obszarze. Nawet do postaci superkomórek burzowych z dużym gradem. Nie można wykluczyć opadów gradu o średnicy 3-7 cm, a punktowo w sprzyjających warunkach gradziny mogą być większe. Opady w burzach sięgną do 30-50 mm, miejscami wiatr do 100 km/h. Istnieje niskie prawdopodobieństwo 1-2 przypadków lokalnych trąb powietrznych.
Prognoza burz na sobotę i noc z soboty na niedzielę według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska
Pogoda. Dwie strefy burzowe w sobotę nad Polską. Burze od godzin porannych
Rozwój chmur burzowych związany będzie z przesuwającym się od zachodu przez centrum na wschód chłodnym frontem atmosferycznym oraz z linią konwergencji wiatru dolnego związaną z głęboką zatoką niżową obejmującą całą wschodnią Polskę. Co więcej wzdłuż zatoki przemieszczać będzie się ośrodek niżowy. Dlatego spodziewane są dwie strefy burzowe. Początkowo mają być to superkomórki burzowe, w dojrzałej fazie niewykluczony mezoskalowy układ konwekcyjny, nawet z sygnaturą na radarach o charakterze bow echo.
Prognoza burz na sobotę (IMGW-PIB)
Najbardziej aktywne i niebezpieczne burze wystąpią na południowym-wschodzie i wschodzie. Dużo mniej intensywna strefa burzowa jest prognozowana w centralnej części kraju. Czynnikiem wymuszającym pionowe ruchy konwekcyjne będzie front chłodny. Na tym obszarze energia dostępna drogą konwekcyjną ma być mniejsza. Aczkolwiek z racji oddziaływania frontu oraz wysokich wartości ścinania wiatru (20-25 m/s) możliwe są miejscami silniejsze burze. Dlatego w przypadku burz na tym obszarze podstawowym zagrożeniem okażą się porywy wiatru do 80 km/h, również jest możliwy grad, ale o mniejszym rozmiarze (1-2cm).
W nocy z soboty na niedzielę początkowo groźnie może być na krańcach wschodnich. Burze wieczorem i w pierwszej części nocy opuszczą nasz kraj.
1 komentarz do “Pogoda. Sobota przyniesie niebezpieczne burze. Grad powyżej 5 cm, wiatr 100 km/h. Niskie ryzyko tornada. Gdzie jest burza 31.07.2021”
Możliwość komentowania została wyłączona.