Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Burze przejdą przez woj. lubelskie. Grad, silne ulewy i wiatr do 75 km/h. Niewykluczone superkomórki burzowe. Gdzie jest burza 4.08.2021?

Pogoda. Burza superkomórkowa. Zdjęcie ilustracyjne

Pogoda. 4 sierpnia 2021 sytuacja synoptyczna nie ulegnie większej zmianie. W środę znajdziemy się w obszarze obniżonego ciśnienia, w strefie przemieszczających się przez kraj frontów atmosferycznych. Zwłaszcza na wschodzie i na krańcach zachodnich zaznaczą się płytkie ośrodki niżowe. W dalszym ciągu napływać ma powietrze polarne morskie, na południowym wschodzie cieplejsze, nad resztą kraju chłodniejsze.

Pogoda. Burze szczególnie groźne na wschodzie

Środa będzie kolejnym dniem z burzami. Podstawowym zagrożeniem okażą się opady burzowe do 15-30 mm. Wystąpią struktury wielokomórkowe, jak i też superkomórki burzowe. W czasie bursz powieje do 75 km/h. Pewnym czynnikiem hamującym konwekcję może okazać się zachmurzenie warstwowe hamujące rozwój konwekcji. 

Zjawiska burzowe są możliwe są już około południa, ale to właśnie po godzinie 14 wystąpić mogą najsilniejsze zjawiska burzowe. Szczyt aktywności burzowej przypadnie na przedział godzinowy od 14 do 17. W pierwszej części nocy burze powinny zacząć zanikać. 

Prognoza burz na 4.08.2021 (IMGW-PIB)

pogoda. burze 4 sierpnia 2021

Miejscami burze możliwe są w całym regionie. Jednak najwięcej burz głównie na zachodzie i południu oraz w centrum regionu powinno przejść najwięcej burz.  Lokalnie nie wykluczamy jednak burz w całym województwie.

Pod wieczór aktywność burzowa zacznie spadać 

W nocy ze środy na czwartek nasza część Europy będzie w słabogradientowym obszarze lekko obniżonego ciśnienia. Tylko początkowo na południowym wschodzie kraju zaznaczy się jeszcze front chłodny. Należy wspomnieć, że jedynie na krańcach południowo-wschodnich zalegać ma jeszcze cieplejsze powietrze na krańcach południowo-wschodnich.

Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)

pogoda. burze noc polska

Na wschodzie kraju burze mogą występować jeszcze w pierwszej części nocy, ale atmosfera po zachodzie słońca zacznie się szybko stabilizować.

Porywy wiatru, które będą towarzyszyć burzom również nie powinny być gwałtowne, na ogół do 60 km/h w pierwszej części nocy.

Podsumowując, przed nami dynamiczna doba w pogodzie. Najgroźniejszych burz spodziewamy się miejscami po godzinie 14, ale pierwsze komórki burzowe mogą powstać już około południa. Szczyt aktywności burzowej prognozowany jest pomiędzy 15 a 18. Następnie ilość oraz intensywność zacznie maleć.


Prawdopodobieństwo wystąpienia burz ocenia się na 90%. 

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ

AKTUALNA TEMPERATURA W POLSCE

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz