Pogoda. Silne superkomórki burzowe już dziś. Burze przyniosą duży grad, ulewy i wiatr nawet 100 km/h. Gdzie jest burza 7.07.2021?

Pogoda. W środę Polska jest w strefie falującego frontu atmosferycznego rozdzielającego zróżnicowane fizycznie masy powietrza. Za frontem zalega chłodniejsza masa polarna, natomiast przed frontem dużo cieplejsza zwrotnikowa. Front przebiegać ma przez dzielnice zachodnie południkowo. Ponadto w pasie od Pomorza przez Kujawy po Opolszczyznę utworzy się konwergencja wiatru dolnego związana z płytkim ośrodkiem niżowym, który ulokuje się nad Kujawami w drugiej części dnia. Sytuacja nie jest jednoznaczna i ciężko w dalszym ciągu oszacować potencjał do rozwoju burz. Modele numeryczne prognozują jednak, że burze utworzą się najprawdopodobniej w obrębie niżu i wymienionej wcześniej linii zbieżności wiatru, wewnątrz gorącej masy powietrza o cechach zwrotnikowych.

Pogoda. Silne, ale izolowane superkomórki burzowe możliwe nad Polską

Sytuacja synoptyczna na 7.07.2021, 12 UTC

Pogoda. Sytuacja synoptyczna na 7 lipca 2021

Prognozy numeryczne zakładają dziś rozwój burz na zachodzie i północy kraju. Prognozy numeryczne sugerują dyskretny tryb konwekcji. Możliwe są lokalne superkomórki burzowe z porywami około 100 km/h i punktowymi opadami około 30 – 40 mm istnieje na Kujawach i Pomorzu. Na pozostałym obszarze możliwe są burze o niższym natężeniu z porywami wiatru około 65-70 km/h i opadami deszczu do 15-20 mm. Punktowo możliwy grad.

Prognozy wskazują, że dzisiaj pojawi się słaba niestabilność powietrza, która nie powinna przekroczyć 1000 J/kg, LI -3K. Średni stosunek zmieszania pary wodnej z suchym powietrzem w warstwie 0-1 km wyniesie około 12-14 g/kg. Kluczowa pod kątem inicjacji zjawisk konwekcyjnych okaże się wewnątrz wycinkowa linia zbieżności wiatru, która rozwinie się w obrębie niżu przemieszczającego się znad Czech nad Kujawy i Pomorze. Pozwolić może to na swobodny rozwój zjawisk burzowych.

Prognoza burz na środę (IMGW-PIB)

Pogoda. Prognoza burz na środę

Niż przemieszczający się w obrębie pofalowanego frontu może wspomóc rozwój konwekcji

W obrębie niżu pojawi się dodatkowo nasilony poziomy przepływ mas powietrza, dlatego podwyższone będą pionowe oraz kierunkowe uskoki wiatru. Pionowe ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km przyjmie wartości do około 10-15 m/s, bardzo lokalnie do 20 m/s. W takich warunkach mogą uformować się pojedyncze burze z rotującymi prądami wstępującymi. W czasie burz zawierających mezocyklon prawdopodobne porywy konwekcyjne do 100 km/h i grad o średnicy do 2-4 cm.

Pewnym czynnikiem hamującym dziś pionowe ruchy konwekcyjne okazać może się dość silna warstwa hamująca (CIN), jak i też spore niedosyty wilgoci w środkowej troposferze.

W kolejnych godzinach trzeba będzie uważnie śledzić dane ze stacji synoptycznych. Konieczna może być również obserwacja zdjęć satelitarnych w spektrum widzialnym, które ukażą nam wczesny rozwój konwekcji. Nie do końca wiadomo, czy niż przemieszczający się wzdłuż pofalowanego frontu atmosferycznego wspomoże w wystarczający sposób rozwój chmur burzowych. Hamowanie pionowych ruchów konwekcyjnych może okazać się silniejsze, niż wspomaganie konwekcji w tej części kraju.

Modele numeryczne o wysokiej rozdzielczości sugerują jednak, że szczególnie groźne burze powinny rozwinąć się na Kujawach oraz Pomorzu. Podczas burz możliwe są na tym obszarze porywy konwekcyjne do 90-100 km/h. Tak silnym porywom konwekcyjnym może sprzyjać obecność suchych warstw powietrza w środkowej troposferze. Na tym obszarze opady burzowe mogą sięgnąć miejscami do 30-45 mm. Istnieje marginalne ryzyko wystąpienia trąby powietrznej.

Prognoza Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na środę i noc ze środy na czwartek dla Polski

Prognoza burzowa na środę

Prawdopodobieństwo silnych, ale lokalnych burz ocenia się na 80%.

Pogoda. Duży kontrast termiczny przed i za frontem w środę nad Polską

Należy wspomnieć również o dużym kontraście termicznym pomiędzy wschodem a zachodem naszego kraju. Za frontem termometry pokażą zaledwie od 17°C do 20°C. Natomiast przed frontem, gdzie zalegać ma masa zwrotnikowa będzie nawet 30°C/34°C.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza, 7 lipca 2021, 15Z według modelu ICON

EDIT: 15:50 środa

Burze utworzyły się na linii zbieżności wiatru przed frontem. Szczególnie groźna burza przechodzi w rejonie Gdańska (woj. pomorskie) i wykazuje na produktach radarowych cechy superkomórki burzowej. Szczerzej piszemy o niej tutaj.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ