Pogoda. Ogromny kontrast termiczny już nad Polską. Rozwijają się silne burze gradowe. Gdzie jest burza 7.07.2021?

Pogoda. Dzisiaj Polska jest w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego rozdzielającego zróżnicowane fizycznie masy powietrza. Za frontem zalega chłodniejsza masa polarna, natomiast przed frontem dużo cieplejsza zwrotnikowa. Front przebiega przez dzielnice zachodnie południkowo. Co więcej pasie od Pomorza przez Kujawy po Opolszczyznę utworzyła się konwergencja wiatru dolnego związana z płytkim ośrodkiem niżowym, który w kolejnych godzinach ulokuje się nad Kujawami w drugiej części dnia. Burze utworzyły się na wewnątrz wycinkowej linii zbieżności pola wiatru, w gorącej zwrotnikowej masie powietrza.

Pogoda. Pofalowany front atmosferyczny i duży kontrast termiczny nad Polską

Poniższe zdjęcie satelitarne obrazuje nam zachmurzenie frontowe w zachodniej części, rozwój burz na linii zbieżności przed frontem oraz powstanie dziennej konwekcji na obszarze Polski. Na skutek dziennego ogrzania planetarnej warstwy granicznej. Dostrzegamy, że nad dzielnicami zachodnimi zaznacza się już zachmurzenie związane z pofalowanym frontem atmosferycznym. W masie zwrotnikowej tworzą się natomiast komórki burzowe, które są zdolne do generowania opadów dużego gradu, silnego, punktowo niszczącego wiatru oraz nawalnych opadów deszczu.

Pogoda. Pofalowany front atmosferyczny i linia konwergencji wiatru

Na dużą uwagę zasługuje również mapa obrazująca temperaturę zanotowaną głównie na oficjalnych stacjach IMGW-PIB o godzinie 15 czasu lokalnego. Widzimy duży kontrast termiczny, który sięga aż 13°C/14°C przed i za frontem. W wielu miejscach panuje upał, gdyż temperatura przekracza 30°C. Chłodniej w obszarze występowania zachmurzenia frontowego i opadów na zachodzie. Niższe wartości na termometrach mogą być obserwowane także w miejscach, gdzie występują burze na linii zbieżności wiatru wewnątrz masy. Na skutek wzrostu zachmurzenia konwekcyjnego i występowania opadów burzowych temperatura potrafi spaść nawet o 5-12°C. To efekt oddziaływania silnych prądów zstępujących z chmur burzowych cumulonimbus.

Pogoda. Przed frontem upał, w obrębie pofalowanego frontu niska temperatura

Temperatura zanotowana dziś m.in na oficjalnych stacjach IMGW-PIB o godzinie 15:00 czasu lokalnego w Polsce. Front atmosferyczny zbudowany jest na dużym kontraście termicznym. Dodatkowo wzdłuż frontu wędruje niewielkie zaburzenie falowe, które w kolejnych godzinach przyjmować ma postać płytkiego niżu dolnego. Odegra ono kluczową rolę pod kątem wzmocnienia rozwoju konwekcji w północnej części kraju.

Duży kontrast termiczny nad Polską

Pogoda. Burze tworzą się na wewnątrz wycinkowej linii konwergencji wiatru dolnego

Przedstawiamy również obrazy satelitarne w spektrum widzialnym za ostatnie 2 godziny. Widzimy bardzo wyraźnie opisywane wcześniej zachmurzenie frontowe, rozwój chmur burzowych na linii zbieżności przed frontem rozciągającej się w pasie od Opolszczyzny przez Wielkopolskę, Kujawy aż po Pomorze. Chmury konwekcyjne na skutek dziennego nagrzania planetarnej warstwy granicznej tworzą się również w innych rejonach naszego kraju, ale prawdopodobieństwo burz oprócz dzielnic zachodnich i północnych jest dzisiaj niskie. Doskonale widzimy dalszą intensyfikacje konwekcji na zachodzie i częściowo północy kraju.

Linia zbieżności i front

Sprawdzamy również dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych za okres od 13:15 do 15:15. Możemy dostrzec, że burze wystąpiły w tym okresie wystąpiły na Kujawach oraz Pomorzu. W kolejnych godzinach na zachodzie, częściowo centrum i północy kraju obserwowany będzie dalszy wzrost aktywności burzowej na przedfrontowej linii zbieżności wiatru.

Pogoda. Wyładowania atmosferyczne

Silna superkomórka burzowa na Pomorzu. Mogą jej towarzyszyć groźne zjawiska

Chmury burzowe tworzą się po godzinie 15 w pasie od Wielkopolski przez Kujawy aż po Pomorze. Najgroźniejsze burze obserwujemy jednak na północy kraju. Przemieszczają się z południa na północ, północny-wschód. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka komórek konwekcyjnych, co przy sporej zawartości opadowej w pionowym słupie powietrza, skutkować może dużymi sumami i podtopieniami. Nie można wykluczyć, że w rejonie Gdańska występuje superkomórka burzowa.

Dane z prędkości radialnej wskazują na istnienie rotacji w burzy, która przechodzi na południe od Gdańska. Na jej trasie możliwe są szczególnie niebezpieczne zjawiska. Istnieje niskie prawdopodobieństwo mezocyklonicznej trąby powietrznej.

Pogoda. Burza superkomórkowa nad Polską północną

Na trasie środowych burz głównym zagrożeniem są silne konwekcyjne porywy wiatru do 70-100 km/h, miejscami grad o średnicy do 2-4 cm, jak i też ulewne opady deszczu do 15-40 mm. Miejscami wartości mogą być przekroczone. Szczególnie w sytuacji przechodzenia superkomórek burzowych.

https://www.facebook.com/lowcyburz/posts/10159141647847332

W kolejnych godzinach najwyższa aktywność burzowa będzie koncentrować się w północnej części kraju. Poniższa mapa obowiązuje od godzin porannych w środę do jutrzejszego poranka. Przy czym po zachodzie słońca aktywność konwekcyjna będzie spadać.

Pogoda. Mapa burzowa

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ

Źródło grafik: sat24.com, meteomap.pl, blids.de, windy.com, lowcyburz.pl