Pogoda. Gwałtowne burze nie odpuszczą. Groźny „training storms”. Zalania, gradobicia i szkody wiatrowe w Polsce

Pogoda. W piątek sytuacja baryczna nie ulegnie większej zmianie względem ostatnich dni. Dalej przez Polskę będzie rozciągać ma się strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Poprzedzona linią zbieżności wiatru wewnątrz masy. Konwergencja wiatru dolnego w pasie od Małopolski i Śląska po Zalew Wiślany i Mazury. Przed frontem zalegać ma gorące i wilgotne powietrze pochodzenia zwrotnikowego, natomiast za frontem chłodniejsze z północnego-zachodu o cechach polarno morskich. Znajdziemy się w polu obniżonego, w zasięgu płytkich ośrodków niskiego ciśnienia.

Sytuacja synoptyczna na 9.07.2021, 12 UTC

Pogoda. Sytuacja wedlug DWD 9 lipca 2021

Szczególnie silne i liczne burze na linii zbieżności

W piątek burze o zróżnicowanym natężeniu możliwe są na przeważającym obszarze Polski. Szczególnie groźne zjawiska burzowe są prognozowane w pasie od Pomorza Wschodniego, Warmii i Mazur po Małopolskę i Śląsk. W czasie przechodzenia burz głównym zagrożeniem okażą się intensywne, miejscami nawalne opady burzowe do 40 mm, lokalnie 70 mm, silne, konwekcyjne porywy wiatru. W czasie najsilniejszych burz wystąpią również opady gradu o średnicy do 2-5 cm.

Prognoza burz na piątek (IMGW-PIB)

Pogoda. Gwałtowne burze w Polsce

Pogoda. Podstawowym zagrożeniem okażą się nawalne opady prowadzące do zalań. Miejscami duży grad

9 lipca 2021 najbardziej dogodne warunki do inicjacji głębokiej wilgotnej konwekcji wystąpią na wewnątrz wycinkowej linii zbieżności pola wiatru. Zwłaszcza w pasie rozciągającym się od Małopolski i Górnego Śląska po Zalew Wiślany i Mazury. W drugiej części dnia warunki do rozwoju burz będą stopniowo przemieszczać się na wschód. Masa zwrotnikowa we wschodniej części kraju charakteryzować będzie się duża niestabilnością (LI do -6,8K). Prognozowany jest stromy gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą, który sięgnie miejscami 7,5°C/8°C/km.

Kluczowe pod kątem rozwoju chmur burzowych okaże się wymuszanie prądów wstępujących na dolno-troposferycznej linii zbieżności wiatru. Różnica ciśnienia w naszej części Europy będzie niewielka. Przełoży się to na niskie wartości pionowego ścinanie wiatru. Dlatego w wielu miejscach będą to burze pulsacyjne, łączące się miejscami w słabo zorganizowane struktury wielokomórkowe.

Przepływ mas powietrza będzie niemalże równoległy do linii frontu, zatem nad jednym obszarem przejść może nawet kilka komórek burzowych (ang. training storms), dlatego miejscami możliwa jest akumulacja opadów do 50-70 mm. Będzie to zasługa dużej zawartości opadowej w pionowym słupie powietrza i niewielkiej prędkości wiatru przemieszczania. W czasie burz możliwe są konwekcyjne porywy wiatru na tym obszarze, których prędkość może osiągnąć 70-100 km/h. Podczas występowania najgroźniejszych burz nie można wykluczyć opadów gradu o średnicy przekraczającej 3-4 cm. Pierwsze burze mogą powstać już w pierwszej części dnia, ale szczyt aktywności burzowej przypadnie na drugą część dnia, gdy szczególnie uaktywni się linia zbieżności wiatru i wystąpi największa chwiejność termodynamiczna przekraczająca 2000 J/kg.

Pogoda. Mogą wystąpić superkomórki i lepiej zorganizowane multikomórki burzowe. Szczególnie na zachód od głównej strefy

Lepiej zorganizowane burze mogą pojawić się w obszarze nieco bardziej nasilonego poziomego przepływu mas powietrza oraz podwyższonych pionowych oraz kierunkowych uskoków wiatru na zachód od głównej strefy burzowej. Energia dostępna drogą konwekcyjna osiągnie niższe wartości, ale wyliczane są na tym obszarze nasilone pionowe uskoki wiatru do 20 m/s w warstwie 0-6 km skutkując lepszą organizacją burz. Nawet do formy superkomórek burzowych. Będą to bardziej dogodne warunki do powstawania zorganizowanej konwekcji. Zarówno w formie superkomórek burzowych, jak i też wielokomórkowych struktur burzowych. Na tym obszarze masa powietrza charakteryzować ma się niższą zawartością wody opadowej w pionowym słupie powietrza. Dlatego sumy opadów burzowych nie powinny przekroczyć 15-35 mm. Podczas burz możliwy jest wiatr do 70-90 km/h, jak i też opady gradu, których średnia może przekroczyć 4 cm. Szczególnie w obszarze występowania burz zawierających rotujące prądy wstępujące.

Prognoza burz na noc z piątku na sobotę (IMGW-PIB)

Pogoda. Burzowa noc

W kolejnych dniach warunki do rozwoju burz będą występować, ale na nieco mniejszym obszarze. Najgroźniejsze burze w weekend możliwe są we wschodniej części kraju.

Wstępna prognoza burzowa na sobotę (IMGW-PIB)

Burze w sobotę

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ