Pogoda. Silne burze możliwe na obszarze woj. lubelskiego. Wysoka aktywność elektryczna, zalania i gradobicia

Pogoda. W drugim tygodniu lipca do Polski powrócił upał. Na obszarze woj. lubelskiego są to na ogół dni gorące, nieco rzadziej upalne. Obserwuje się występowanie nocy tropikalnych, ponieważ temperatura nie spada poniżej 20°C.

Pogoda. Pofalowany front atmosferyczny poprzedzony linią zbieżności wiatru

Od środy przez naszą część Europy przebiega zafalowany atmosferyczny rozdzielający odmienne fizycznie masy powietrza. Wschodnia Polska od środy znajduje się po jego wschodniej stronie. Dlatego dociera do nas powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Dobiega jednak końca tak gorący okres synoptyczny. Wiele wskazuje, że upał powróci na krótko w przyszłym tygodniu. Następnie będą to przeważnie dni gorące z temperaturą na poziomie od 25°C do 29°C. Nie zabraknie również silnych burz.

Sytuacja synoptyczna, 9.07.2021, 06 UTC według IMGW-PIB

Pogoda. Front pofalowany poprzedzony wewnątrz wycinkową konwergencją wiatru dolnego


W piątek Polska znajduje się w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia. W dalszym ciągu przez kraj przebiegać ma strefa polarnego frontu atmosferycznego zbudowanego na dużym kontraście termicznym. Prognozy numeryczne wskazują, że w zasięgu pofalowanego frontu przesuwać mają się niewielkie fale na froncie z południa na północ, jakie wspomogą na skalę synoptyczną rozwój burz. Urastać mają do postaci niewielkich ośrodków niskiego ciśnienia. Temperatura w woj. lubelskim dziś od 29°C do 32°C. 

Burze na obszarze woj. lubelskiego będą nieco mniej intensywne na południu, centrum i północy


Prognozy modeli wskazują, że zjawiska burzowe burzowe na obszarze Polski wschodniej mają być nieco mniej intensywne niż w centrum, południu oraz częściowo północy kraju. Niewykluczone, że pierwsze burze pojawią się nad regionem późnym popołudniem, bądź wieczorem. Prędkość wiatru na głównych poziomach izobarycznych będzie niewielka, dlatego tworzyć mają się przeważnie wolno przemieszczające i krótkotrwałe burze.

Prognoza burz na piątek (IMGW-PIB)

Pogoda. Prognoza burzowa na piątek


Pogoda. Głównym zagrożeniem okażą się nawalne opady deszczu pochodzenia burzowego, miejscami grad i dużo wyładowań

Powietrze pochodzenia zwrotnikowego cechować ma się dużą zawartością wody w pionowym słupie powietrza, dlatego podstawowym zagrożeniem okażą się intensywne pochodzenia konwekcyjnego. Podczas burz akumulacja może sięgnąć przeważnie 30-50 mm powodując miejscami podtopienia. Istnieje duże ryzyko wystąpienia zjawiska training storms, które polega na przechodzeniu nad jednym obszarem kilku komórek burzowych, co może spowodować przekroczenie sum opadów powyżej 50 mm. Sprzyjać ma temu równoległy przepływ do konwergencji wiatru dolnego.

Należy również uwzględnić, że najbardziej wypiętrzone w pionie chmury burzowe Cumulonimbus wykazywać mają się znaczną aktywnością elektryczną. Podczas lokalnych burz niewykluczone są opady gradu o średnicy 2-4 cm i porywy wiatru do 90-100 km/h.

Istnieje prawdopodobieństwo silnych burz pulsacyjnych, struktur wielokomórkowych o charakterze wydłużonych multikomórek. Dobudowujących się od przodu i od tyłu. Możliwe wystąpienie superkomórek burzowych, ale nie jest to wysokie prawdopodobieństwo z uwagi na słabe pionowe ścinanie wiatru oraz wyliczane niskie wartości skrętności wiatru w warstwie 0-3 km. Jeśli nawet taki rodzaj burzy powstanie, to w słabych warunkach kinematycznych, burze posiadające rotujące prądy wstępujące nie powinny być długotrwałe.

Prognoza burz na piątek i noc z piątku na sobotę według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Pogoda. Prognoza burz na noc


Pogoda. Główna aktywność burzowa koncentrować ma się na zachodzie regionu

Najpierw komórki burzowe mogą pojawić się na zachodzie i południu regionu. Przesuwać mają się przeważnie południa na północ. Na konwergencji wiatru dolnego przechodzić może nad poszczególnymi powiatami nawet kilka burz. Co może prowadzić do dużych sum opadów i podtopień. Umiarkowana, miejscami duża aktywność elektryczna, stwarzać ma realne zagrożenie dla mienia i życia. Nie można wykluczyć pożarów od wyładowań. 


Modele wskazuje, że prawdopodobnie późnym wieczorem, bądź po zachodzie słońca sprzyjające warunki do rozwoju burz będą przemieszczać się coraz bardziej na wschód regionu. Jednak największa aktywność burzowa obserwowana będzie się w powiatach położonych na linii Wisły. Prawdopodobnie w drugiej części nocy aktywność konwekcyjna spadnie. lecz miejscami burze utrzymają się do godzin porannych w sobotę. Najpóźniej dotrą nad wschodnią część regionu. 


Z prognoz numerycznych wynika, że szczyt aktywności burzowej przypadnie na wieczór i pierwszą część nocy. Prawdopodobnie grzmieć będzie w regionie po godzinie 24, ale nie będą to tak intensywne zjawiska burzowe. Głównym powodem ma być uniesiony tryb konwekcji. Zatem głównym zagrożeniem przy słabym przepływie na poziomie sterującym i wysokiej wodności atmosfery mają być intensywne opady pochodzenia konwekcyjnego o możliwe akumulacji do 20-40 mm. Ilość wyładowań ma być wyraźnie mniejsza, niż wieczorem i w pierwszej części nocy. Mniejsze będzie zagrożenie ze strony silnych porywów wiatru powyżej 60 km/h. 


Prawdopodobieństwo silnych burz ocenia się na 90%. Szczególnie liczne burze pojawią się w powiatach położonych na linii Wisły, aczkolwiek nie można ich wykluczyć w głębi woj. lubelskiego.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ