Pogoda nad Europą kształtuje się zgodnie ze scenariuszem pogodowym, który jest klarowny od kilku dni. Przez Europe wędruje system frontów atmosferycznych, które wypychają ciepłe zwrotnikowe powietrze zastępując je masą powietrza zdecydowanie chłodniejszą.

Zjawiskom tym towarzyszy dość dynamiczna aura. Bardzo burzowo jest w wielu regionach Europy południowej. Burze przemierzają północne regiony Włoch. W przeciągu najbliższych godzin pasma konwekcyjne z wbudowanymi burzami wkroczą również od zachodu do centralnych Włoch. Grzmi również na Sycylii.

Tymczasem w regionach bardziej wysuniętych na północ, wymiana mas powietrza odbywa się w mniej dynamiczny sposób. Na ten moment burz nie notujemy na granicy Francji i Niemiec, a także w Niemczech zachodnich, gdzie obecnie znajduje się front atmosferyczny.

W kolejnych godzinach strefa opadów przesuwała się będzie dość szybko na wschód, by już w dniu jutrzejszym dotrzeć nad zachodnie regiony Polski. Jeszcze dziś w nocy strefa opadów znajdzie się w centrum Niemiec. Tam również możliwe nocne burze.

Kolejne dwie grafiki obrazują prognozę opadów na środę, na godzinę 10 oraz na środę na godzinę 16. Widać tutaj wyraźnie, że początkowo Polska zachodnia, a w kolejnych godzinach również Polska centralna zostanie przykryta zachmurzeniem.

Na powyższych grafikach widać również jak obniży się temperatura w strefie oddziaływania frontu atmosferycznego. Gdy jutro w południu w Polsce wschodniej nadal będzie w okolicach 20 stopni, to już w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej, czy Dolnym Śląsku termometry pokażą “tylko” 13 stopni.

Mike

2 Comments

 • Regen
  Posted 15 października 2019 21:35 0Likes

  Nareszcie koniec aberracji temperaturowej! Jak jest jesień, to ma być jesień, a nie lato. Od lata jest lato.

 • Regen
  Posted 15 października 2019 23:53 0Likes

  Regen jako rozwydrzone tak zwane dziecko Neostrady:

  EJ PLISKA DAJCIE JAK WYGLĄDA NOWA STRONA!!!!!!!!!11111

  Regen jako zagorzały kinoman:

  Nie każcie nam siedzieć jak na igłach i rozsypanym popcornie, tylko zarzućcie teaser trailera tego reboota albo chociaż krótkie “Making of”. Pozdrowionka.

  Regen jako profesjonalny entuzjasta nowatorskich rozwiązań w zakresie web masteringu:

  Jeżeli istnieje taka możliwość, proszę w imieniu stałych userów o preview nowej wersji witryny będącej (co zrozumiałe) w fazie WIP. Z góry dziękuję za ewentualne pozytywne rozpatrzenie requestu.

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.