Pogoda. Burze i pogorszenie aury na południu. Ostatnie chwile dobrej pogody na zachodzie Polski

Pogoda nad Europą kształtuje się zgodnie ze scenariuszem pogodowym, który jest klarowny od kilku dni. Przez Europe wędruje system frontów atmosferycznych, które wypychają ciepłe zwrotnikowe powietrze zastępując je masą powietrza zdecydowanie chłodniejszą.

Zjawiskom tym towarzyszy dość dynamiczna aura. Bardzo burzowo jest w wielu regionach Europy południowej. Burze przemierzają północne regiony Włoch. W przeciągu najbliższych godzin pasma konwekcyjne z wbudowanymi burzami wkroczą również od zachodu do centralnych Włoch. Grzmi również na Sycylii.

Tymczasem w regionach bardziej wysuniętych na północ, wymiana mas powietrza odbywa się w mniej dynamiczny sposób. Na ten moment burz nie notujemy na granicy Francji i Niemiec, a także w Niemczech zachodnich, gdzie obecnie znajduje się front atmosferyczny.

W kolejnych godzinach strefa opadów przesuwała się będzie dość szybko na wschód, by już w dniu jutrzejszym dotrzeć nad zachodnie regiony Polski. Jeszcze dziś w nocy strefa opadów znajdzie się w centrum Niemiec. Tam również możliwe nocne burze.

Kolejne dwie grafiki obrazują prognozę opadów na środę, na godzinę 10 oraz na środę na godzinę 16. Widać tutaj wyraźnie, że początkowo Polska zachodnia, a w kolejnych godzinach również Polska centralna zostanie przykryta zachmurzeniem.

Na powyższych grafikach widać również jak obniży się temperatura w strefie oddziaływania frontu atmosferycznego. Gdy jutro w południu w Polsce wschodniej nadal będzie w okolicach 20 stopni, to już w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej, czy Dolnym Śląsku termometry pokażą “tylko” 13 stopni.