Pogoda. Burze i upał na południu. Gorąco na północy. Dobra pogoda w Europie 1 czerwca

Pierwszy dzień czerwca przyniesie dobrą pogodę praktycznie w całej Europie. Oczywiście zdarzą się burze, jednak w większości regionów kontynentu dziś ciepło i słonecznie.

Na południowym zachodnie kontynentu upalnie. W Hiszpanii, Francji do nawet 32 stopni powyżej zera. Napływ ciepłego powietrza z południa odczuwają także mieszkańcy Wysp Brytyjskich, gdzie dziś słupki rtęci wskażą w okolicach 24 stopni. Prawdziwe anomalie temperatury oglądamy dziś w Skandynawii, gdzie na termometrach zobaczymy nawet 28 stopni Celsjusza. Prawie upał w Norwegii, w czasie, gdy na Bałkanach w dniu dzisiejszym zaledwie 18 stopni powyżej zera. Przyjemne dwudziestki z hakiem we Włoszech i Grecji. Ciepło i przyjemnie również w Europie Środkowej, gdzie termometry wskazywały będą od 16 do 18 stopni Celsjusza.

Większość Europy znajdzie się dziś pod wpływem ośrodka wysokiego ciśnienia STEFFEN z centrum nad Norwegią. Nad Półwysep Iberyjski nadciąga system frontów atmosferycznych. Front zalega również we wschodniej Europie rozciągając się od Rosji po Morze Czarne.

To właśnie we wskazanych regionach, które znajdą się dziś pod wpływem niżów dochodziło dziś będzie do rozwoju burz. Niektóre z burz w Europie będą dziś silne. Według prognoz Stowarzyszenia ESTOFEX najsilniejsze dziś burze w Europie wystąpią na pograniczu Hiszpanii i Francji, a także u wybrzeży Morza Czarnego. Burze w dniu dzisiejszym prognozowane są również na Bałkanach, czy w Grecji, lecz nie będą one tak silne. Już obecnie, pomimo godzin porannych burze występują w Europie Południowej. Można to sprawdzić na detekcji wyładowań.

Podsumowując. 1 czerwca przyniesie bardzo dobrą pogodę w większości Europy. Na zachodzie Starego Kontynentu utworzyła się autostrada, którą silnie napływa gorące powietrze z południa. Doprowadza to do tego, że bardzo wysokie temperatury doświadczą również mieszkańcy Wysp Brytyjskich i Skandynawii. Chłodniej we wschodniej stronie Europy, gdzie wciąż mamy do czynienia ze spływem zimnego powietrza.. O tym dipolu pisaliśmy tutaj.