Dzisiaj Polska znajduje się w słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia pomiędzy układem niskiego ciśnienia znad Rosji a wyżem znad Niemiec. Do naszego kraju w dalszym ciągu dociera chłodna masa i wilgotna masa powietrza, jaka charakteryzować ma się na ogół niewielką niestabilnością powietrza. Na skutek dziennego ogrzewania, lokalnych stref zbieżności i stosunkowo stromego pionowego gradientu temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą dochodzi do rozwoju burz, na ogół o niewielkiej intensywności.
Już od pierwszej części dnia nad Polską obserwuje się rozwój burz. Na ogół są to pojedyncze komórki burzowe miejscami łączące się w struktury wielokomórkowe.
Najsilniejsze komórki burzowe są obserwowane na Ziemi Łódzkiej, ale także w Wielkopolsce. Grzmi również w woj. zachodniopomorskim i kujawsko pomorskim.
Burze o niewielkim natężeniu możliwe są dziś na przeważającym obszarze kraju. Nie wystąpią one jedynie na północnym – wschodzie. Największe prawdopodobieństwo wyładowań jest na zachodzie, w centrum, wschodzie i na południu.
Szczytowa aktywność konwekcyjna przypadnie na popołudnie. Pod wieczór atmosfera zacznie się stabilizować i burze zaczną zanikać.
Towarzyszyć im mogą opady deszczu do 15 mm i porywy wiatru do 50-75 km/h. Ze względu na nisko położoną izotermę zero stopni przewidywane są liczne opady drobnego gradu.
Dane radarowe z polskiej sieci radarowej IMGW-PIB, produkt CMAX
Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski
Bieżące położenie opadów i burz poniżej
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Pogoda. Burze już nad Polską. Lokalnie może padać grad”