Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Burze już nad Polską. Możliwy grad

burze w nocy

Dzisiaj przeważający obszar Polski znajdować ma się pod wpływem wyżu z centrum znad Zatoki Botnickiej. W zachodniej połowie kraju powietrze będzie zdecydowanie cieplejsze, ale i suchsze,  dlatego wystąpi tam też upał. Nieco chłodniejsza, ale bardziej wilgotna masa zalegać ma na wschodzie. Co więcej znad Białorusi oraz Ukrainy do wschodnich województw nasunie się ośrodek górnego niżu. Zaznaczy się także ulegający rozpadowi front okluzji. Niż gòrny widoczny jest zwłaszcza w środkowych warstwach troposfery pod postacią środkowo-troposferycznej kropli chłodu. Pomiędzy dolną a środkową troposferą dojdzie do wystąpienia dużego, pionowego gradientu temperatury, co skutkować ma w wilgotnej masie wystąpieniem niestabilności powietrza. Omawiany ośrodek górnego niżu może wspomóc na skalę synoptyczną rozwój chmur Cumulonimbus na obszarze Polski północno-wschodniej, częściowo wschodniej oraz południowo – wschodniej.

Nad Polską od kilku godzin rozwijają się komórki burzowe. Wyładowania atmosferyczne zanotowano do tej pory tylko na Podkarpaciu, w rejonie takich miejscowości jak Lubaczów. Grzmiało także w pobliżu Sanoka. Zagrzmiało także niedawno na pograniczu polsko-słowackim.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD IMGW-PIB, produkt CMAX

Niż górny przemieszcza się znad Białorusi oraz Ukrainy dalej na zachód Polski, wspomaga on rozwój chmur Cumulonimbus w naszej części Europy. Widoczny jest on na mapie poniżej i zarysowany w środkowych i górnych warstwach troposfery.

Zdjęcia satelitarne z ostatnich 2 godzin

Najgroźniejsze burze są prognozowane dziś na południowym – wschodzie, południu Polski.

Prognoza burzowa IMGW-PIB na piątek

Bieżące położenie opadów i burz poniżej