Pogoda na dziś: Lokalne, punktowo silne burze z gradem i upał do 30°C w Polsce

Dzisiaj przeważający obszar Polski znajdować ma się pod wpływem wyżu z centrum znad Zatoki Botnickiej. W zachodniej połowie kraju powietrze będzie zdecydowanie cieplejsze, ale i suchsze,  dlatego wystąpi tam też upał. Nieco chłodniejsza, ale bardziej wilgotna masa zalegać ma na wschodzie. Co więcej znad Białorusi oraz Ukrainy do wschodnich województw nasunie się ośrodek górnego niżu. Zaznaczy się także ulegający rozpadowi front okluzji. Niż gòrny widoczny jest zwłaszcza w środkowych warstwach troposfery pod postacią środkowo-troposferycznej kropli chłodu. Pomiędzy dolną a środkową troposferą dojdzie do wystąpienia dużego, pionowego gradientu temperatury, co skutkować ma w wilgotnej masie wystąpieniem niestabilności powietrza. Omawiany ośrodek górnego niżu może wspomóc na skalę synoptyczną rozwój chmur Cumulonimbus na obszarze Polski północno-wschodniej, częściowo wschodniej oraz południowo – wschodniej.

Zjawiska burzowe są prognozowane dziś są we wschodniej połowie kraju. Towarzyszyć im będą opady do 10-15 mm, na południowym wschodzie lokalnie do 25 mm oraz porywy wiatru do 60-75 km/h. Możliwy grad.

Najlepsze warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji będą dziś na południowym-wschodzie i częściowo południu Polski. Tutaj istotnie podwyższona niestabilność powietrza pokryje się ze zwiększonym pionowym ścinaniem wiatru, jakie w warstwie 0-6 km wyniesie od 15 m/s do 20 m/s. Skutkować może to tworzeniem się struktur wielokomórkowych, jak i też superkomórkowych. Średnica gradu w burzach zawierających mezocyklon może osiągnąć od 2 cm do 4 cm.

Pierwsze burze możliwe są już około południa, ale szczytowa aktywność burzowa przypadnie na popołudnie. Pod wieczór atmosfera zacznie się stabilizować, dlatego konwekcja zacznie zanikać.

W tej części Polski burze będą stosunkowo szybko przemieszczać się z północnego zachodu na południowy wschód.

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB), prognozowane są we wschodniej połowie kraju lokalne burze

Prognozowany obszar burz przez IMGW-PIB dziś

Bieżące położenie opadów i burz poniżej