Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 8/9 lipca 2021. Niszczące burze, wiatr ponad 100 km/h i noc tropikalna w Polsce

pogoda w lipcu 2021

Pogoda. W czwartek Polska znajduje się w zasięgu falującego frontu atmosferycznego rozdzielającego zróżnicowane fizycznie masy powietrza. Front poprzedzony jest konwergencją wiatru w dolnej troposferze. Burze występują od godzin południowych nad Polską. Szczególnie intensywne zaobserwowano do tej pory na Mazowszu oraz północnym-wschodzie kraju. W kolejnych godzinach będzie obserwowana dalsza intensyfikacja zjawisk burzowych. Szczególnie na zachodzie, południowym-zachodzie kraju.

Pogoda. Pofalowany front dalej kształtować ma pogodę. W obrębie frontu zbudowanego na dużym kontraście pojawi się płytki niż

Podczas nadchodzącej nocy sytuacja synoptyczna nie ulegnie diametralnej zmianie. Nasza część Europy nadal pozostanie pod wpływem zatoki niżowej z pofalowanym frontem atmosferycznym, który rozdziela gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego zalegające nad przeważającą częścią kraju od nieco chłodniejszego powietrza polarno morskiego, napływającego nad częściowo dzielnice zachodnie. Wzdłuż zafalowanego frontu przemieszczać ma się niewielki ośrodek niżowy, który wspomoże rozwój silnych burz. Szczególnie w pierwszej części nocy, gdyż może zostać osiągnięta główna aktywność burzowa w czwartek i noc z czwartku na piątek. Burzowa będzie cała noc, miejscami burze utrzymają się do godzin porannych w piątek.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 8.07.2021, 18 UTC

Pogoda. Zafalowany front

Pogoda. Groźna noc przed nami

Prognozy numeryczne wskazują, że najbliższa noc przyniesie najsilniejsze burze na zachodzie, południowym-zachodzie. Gdzie kluczową role odegra pofalowany front atmosferyczny wzdłuż którego przemieszcza się fala na froncie. Szczególnie groźna okaże się konwekcja zainicjowana z powierzchni gruntu i niższych warstw troposfery w godzinach wieczornych oraz w pierwszej części nocy. Ze względu na przemieszczanie się fali w obrębie frontu wzrośnie poziomy przepływ mas powietrza. Przełoży się to podwyższone pionowe uskoki wiatru w warstwie 0-6 km, jak i 0-3 km lokalnie uskok wiatru dochodzić ma do 20-25 m/s. Co sprzyjać ma dobrej organizacji burz w naszej części Europy.

Znad Czech wkroczy zorganizowany system burzowy, w obrębie, którego pojawią się wbudowane superkomórki burzowe. Głównym zagrożeniem okażą się silne porywy wiatru konwekcyjne przekraczające 90-100 km/h, nawalne opady deszczu do 40-60 mm z uwagi na wysoką zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza. W początkowej fazie, szczególnie w rejonie występowania superkomórek burzowych prawdopodobne opady większego gradu o średnicy przekraczającej 3 cm. Istnieje niskie prawdopodobieństwo wystąpienia trąby powietrznej na południowym-zachodzie, częściowo zachodzie kraju. Po zachodzie słońca głównym zagrożeniem okażą się jednak konwekcyjne porywy wiatru, które mogą mieć w wielu miejscach charakter destrukcyjny i nawalne opady deszczu.

Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)

Pogoda. Prognoza burzowa na noc z czwartku na piątek

Groźne burze wkraczają znad Czech

Późnym wieczorem dane radarowe i zdjęcia satelitarne, jak i też informacje z sieci detektorów wyładowań atmosferycznych wskazują, że silne burze nasuwają się nad południowo-zachodnią część naszego kraju. W ostatnich kilkudziesięciu minutach nieco mniejsze komórki burzowe przekroczyły już granicę Polską w rejonie Kotliny Kłodzkiej i Gór Opawskich.

Szczególnie groźna burza w formie mezoskalowego systemu konwekcyjnego (MCS) w ciągu ok. 30 minut przekroczy granicę Polski w woj. dolnośląskim. Dane z radarów meteorologicznych wskazują, że system burzowy. wygenerował linię szkwału. W obrębie której możliwe będą silne, punktowo niszczące porywy wiatru, przekraczające lokalnie 120 km/h. Obserwowana jest również na detektorach wyładowań wysoka aktywność elektryczna. W najbliższym czasie ten zorganizowany system burzowy ma wędrować dalej na północ, północny-wschód. Wielce prawdopodobne jest dobudowywanie się nowych komórek w obrębie tej coraz groźniejszej burzy wielokomórkowej.

Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferyczny za przedział czasowy od 18:30 do 20:30 w czwartek na obszarze Polski i obszarów przyległych. Obserwujemy pewną aktywność burzową w centrum oraz na południowym-zachodzie naszego kraju. W kolejnych godzinach szczególnie groźnie będzie na zachodzie, częściowo centrum kraju.

Pogoda. burze 8 lipca 2021.

Nadchodząca noc bez groźnych zjawisk szczególnie we wschodniej części kraju. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie duże, przejściowo i okresowo całkowite z większymi przejaśnieniami. Prognozowane są w wielu regionach opady atmosferyczne, gdzieniegdzie także burze o dużym, miejscami bardzo dużym natężeniu. Podczas burz akumulacja opadów może przekroczyć 50-60 mm, prowadząc do podtopień. Lokalnie opady gradu o średnicy przekraczającej 2 cm. Szczególnie w burzach superkomórkowych.

Temperatura wyniesie od 16°C do 22°C. Najchłodniej poza obszarami górskimi i podgórskimi na północy kraju od 15°C do 17°C. Noc tropikalna w centrum, południu i wschodzie, gdzie temperatura w najchłodniejszym momencie nocy nie obniży się poniżej 20°C. Utrudniać może to nam nocny odpoczynek.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza w najchłodniejszym momencie nocy z czwartku na piątek na obszarze Polski.

Pogoda. Noc tropikalna w lipcu 2021

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I NIEBEZPIECZNYCH BURZ