16 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Piątek z punktowymi burzami. Możliwe podtopienia, gradobicia i silny wiatr. Prawdopodobna superkomórka burzowa w Polsce

Pogoda. Burze piątek

Pogoda. Dzisiaj Polska znajduje się pomiędzy płytkim niżem znad wschodniej Europy a obszarem podwyższonego ciśnienia na zachodzie kontynentu. W środkowych i górnych warstwach troposfery występuje niż górny z centrum nad Podlasiem. Prawdopodobnie wspomoże to rozwój głębokiej, wilgotnej konwekcji we wschodniej części kraju. Jednak lokalne burze możliwe są także w innych regionach. 

Sytuacja synoptyczna na dzień 11.06.2021, 12 UTC

Pogoda. Pole słabogradientowe w dalszym ciągu. Niewielki niż górny na północnym-wschodzie

Widoczny niż górny w środkowej troposferze, który ulokowany dzisiaj będzie na północnym-wschodzie, który ma stopniowo zanikać i przesuwać się nad woj. lubelskie w drugiej częśći dnia. Dostrzegamy również obszar obniżonej temperatury powietrza w środkowej troposferze we wschodniej i częściowo centralnej części kraju. Na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowej warstwy granicznej dojdzie do rozwoju niestabilności pomiędzy dolną a środkową troposferą. Pojawią się korzystne warunki do rozwoju burz termicznych.

Pogoda. Górny niż.

Pogoda. Powstaną na ogół krótkotrwałe komórki burzowe i klastry wielokomórkowe

Słabe warunki kinematyczne umożliwią powstanie na wschodzie Polski. Jedynie rozproszonych i wolno przemieszczających się komórek burzowych. Będą towarzyszyć im krótkotrwałe opady przelotne do 15-30 mm oraz porywy wiatru do 50 km/h, lokalnie do 75 km/h. Możliwy opad drobnego gradu do 1-2 cm. Piątkowe burze będą na ogół krótkotrwałe.

Prognoza burz na piątek (IMGW-PIB)

Burze piątek

Groźniejsze burze na południowym-zachodzie

Groźniejszych burz możemy spodziewać się na południowym zachodzie, gdzie wystąpi zwiększone ścinanie w warstwie do 6 km. Osiągnąć może nawet 15 m/s. Istnieje prawdopodobieństwo rozwoju klastrów wielokomórkowych, a także superkomórki burzowej, która nie powinna być długotrwała. Utrzymująca się miejscami wieczorem umiarkowana energia chwiejności może podtrzymywać konwekcję i dalsze występowanie burz do pierwszej części nocy. Następnie atmosfera powinna się ustabilizować.

Prognoza burz na piątek i noc z piątku na sobotę według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Pogoda. Burze w Polsce

Szczególnie groźne burze mogą pojawić w sobotę na froncie i przedfrontem. Istnieje ryzyko powstania mezoskalowego układu konwekcyjnego, jak i też superkomórek burzowych. Więcej o sobotnich burzach piszemy tutaj.

POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ