Pogoda. Będzie załamanie pogody w weekend. Przejdą niebezpieczne burze gradowe z silnym wiatrem. Potem szansa na upał

Pogoda. Przed nami krótkie, ale silne załamanie pogody. W weekend nadejdzie przejściowe i krótkotrwałe ochłodzenie. Wystąpią również silne burze. Szczególnie w sobotę. Sprawdzimy najnowsze prognozy numeryczne w oparciu o modele ICON, GEFS oraz GFS oraz ECMWF.

Pogoda. Krótkie ochłodzenie, wysokie temperatury powrócą w okolicach połowy czerwca

Prognozowana anomalia temperatury w okresie od 10.06.2021 do 16.06.2021 według modelu ICON. Czwartek i piątek z temperaturą w całym kraju powyżej normy wieloletniej. Niedziela i poniedziałek to przejściowy napływ chłodnego powietrza znad Atlantyku, dlatego temperatura obniży się do wartości w normie i poniżej normy wieloletniej. Od wtorku widzimy wkraczające ocieplenie od zachodu. Wiele wskazuje, że już w okolicach 15-16 dnia miesiąca powrócą dni gorące, a nawet upalne. Dlatego anomalia temperatury wzrośnie do wartości dodatnich. Pomimo spodziewanego ochłodzenia w okresie najbliższych 6 dni średnia temperatura będzie w normie i powyżej normy wieloletniej.

Pogoda. Anomalia temperatury w okresie od 10.06.2021 do 16.06.2021 według ICON.

Przelotne opady konwekcyjne i burze w ostatnich dniach

Stopniowo dobiega końca okres z małą dynamiką w pogodzie. Przez dłuższy okres znajdujemy się przeważnie pod wpływem obszaru podwyższonego ciśnienia. Okresami tylko pogodę kształtują niże górne, skutkując dogodnymi warunkami do rozwoju konwekcji. Lokalnie burze termiczne występują miejscami w ostatnich dniach szczególnie w centrum, południu i wschodzie oraz gdzieniegdzie na zachodzie. Niejednokrotnie burze są mocno punktowe. Charakteryzują się przeważnie słabym i umiarkowanym natężeniem oraz krótkim okresem trwania z uwagi na słaby przepływ mas powietrza i niskie wartości pionowego ścinania wiatru.

Sprawdzamy rozkład i sumy opadowe według systemu RainGrs dla Polski na okres od 9.06.2021, 6:00 do 10.06.2021, 6:00 czasu lokalnego. Opady jak widać są przeważnie punktowe i na ogół związane z rozwojem dziennej konwekcji. Jeszcze jutro wewnątrzmasy tworzyć mogą się burze termiczne. Szczególnie na południu i wschodzie.

Burze termiczne jeszcze w piątek

W piątek znajdziemy się pomiędzy płytkim niżem znad wschodniej Europy a obszarem podwyższonego ciśnienia na zachodzie kontynentu. Niewielki gradient baryczny, lokalne cyrkulacje, zwłaszcza nad obszarami górskimi i wyżynnymi, będą skutkować powstawaniem linii zbieżności.

Sytuacja synoptyczna na dzień 11.06.2021, 12 UTC

Pogoda. Sytuacja synoptyczna na 11 czerwca 2021.

Słabe warunki kinematyczne umożliwią powstanie jutro na wschodzie Polski jedynie rozproszonych i wolno przemieszczających się komórek burzowych, którym będą towarzyszyć krótkotrwałe opady przelotne do 15 mm oraz porywy wiatru do 50 km/h, lokalnie do 60 km/h. Możliwy opad drobnego gradu. Na południowym zachodzie, gdzie ścinanie w warstwie do 6 km będzie dochodzić do 15 m/s mogą tworzyć się wielokomórkowe struktury konwekcyjne. Na tym obszarze możliwe są opady deszczu do 20 mm, opady drobnego gradu oraz porywy wiatru do 70 km/h. Ze względu na skrętność wiatru w warstwie do 3 km sięgającą w tym rejonie do 150 m^2/s^2 nie można wykluczyć pojawienia się lokalnej superkomórki burzowej. Utrzymująca się miejscami wieczorem umiarkowana energia chwiejności może podtrzymywać konwekcję i dalsze występowanie burz – informuje IMGW-PIB.

Prognoza burz (IMGW-PIB na 11 czerwca 2021

Pogoda. Burze 11 czerwca 2021.

W wielu regionach wystąpi jutro dzień gorący. Najchłodniej może być na południu oraz północy. Najwyższe wartości są prognozowane na zachodzie, centrum i wschodzie w przedziale wartości od 24°C do 28°C.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na 11 czerwca 2021, 15Z według modelu ICON. Miejscami wartości mogą być wyższe od prognozowanych o około 1-2 stopnie.

Pogoda. Temperatura w piątek.

Pogoda. Sobota z załamaniem pogody. Prawdopodobne silne burze gradowe. Dzień gorący jeszcze na centrum, południu i wschodzie

Już w nocy z piątku na sobotę sytuacja baryczna zacznie się zmieniać. Nasunie się rozległa, ale płytka zatoka niżu znad Skandynawii. Od północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczać ma się front chłodny poprzedzony linią zbieżności wiatru, który wkroczy prawdopodobnie nad ranem w sobotę. Przed frontem zalegać ma jeszcze ciepłe, przetransformowane powietrze polarne, natomiast za frontem przejściowo napłynie masa polarna znad Atlantyku Północnego.

Prognoza burz na sobotę według IMGW-PIB. Mapa wstępna.

Pogoda. Burze 12 czerwca 2021.

Sytuacja synoptyczna na dzień 12.06.2021, 12 UTC

Pogoda. Front nad Polską 12 czerwca 2021.

Najwyższe wartości powinny utrzymać się w sobotę na południu, centrum i wschodzie. Widzimy obszar niższych wartości prognozowanych przez model ICON, gdyż za frontem spłynie chłodniejsza masa powietrza pochodzenia polarno-morskiego. Termometry mogą pokazać jeszcze 23°C do 26°C. natomiast za frontem w drugiej części dnia będzie od 16°C do 20°C.

Prognoza temperatury na 12 czerwca 2021.

Pogoda. Burze z gradem, ulewami i silnym wiatrem w sobotę

Następnie sprawdzamy prognozy ciśnienia, zachmurzenia i opadów dla Polski na sobotę w oparciu o model europejski ECMWF. Widzimy, że już o poranku opady atmosferyczne są prawdopodobne na zachodzie, północnym-zachodzie i północy kraju.

Pogoda. Opady rano w sobotę

W kolejnych godzinach opady zaczną się intensyfikować zarówno przed frontem, jak i też na froncie. Mogą już od godzin około południowych pojawić się burze, które groźniejsze okażą się popołudniu.

Patrzymy na kolejną mapę, która obrazuje ciśnienie, zachmurzenie i opady w Polsce o godzinie 14 czasu lokalnego w sobotę. Dostrzegamy, że intensywne opady, również o charakterze burzowym są prognozowane na zachodzie, centrum oraz częściowo północy. Pogorszenie aury ma wędrować w dalszym ciągu na południowy-wschód, wschód. Najpóźniej, docierając do dzielnic wschodnich.

Opady o godzinie 12 czasu lokalnego w sobotę

Najgroźniejsze burze w sobotę są prognozowane w centrum, południu i wschodzie. Mogą wystąpić burze superkomórkowe, na ogół o charakterze wysokoopadowym. Wskaźniki kinematyczne nie będą wyraźnie podwyższone, ale krótkotrwałe 2-3 superkomórki mogą się zdarzyć. Przeważać będą pojedyncze burze, jak i też klastry wielokomórkowe. Istnieje również prawdopodobieństwo uformowania się mezoskalowego układu konwekcyjnego, który ze względu na mały/umiarkowany przepływ nie będzie dobrze zorganizowany i długotrwały. Najpóźniej burze pojawią się we wschodnich dzielnicach naszego kraju. W czasie sobotnich burz głównym zagrożeniem okażą się intensywne opady deszczu powyżej 25-30 mm, grad do 1-3,5 cm. Graniczna wartość może zostać osiągnięta z izolowanej superkomórki burzowej. Podczas burz prawdopodobny wiatr do 70-85 km/h. Ponadto najbardziej rozbudowane w pionie chmury Cumulonimbus charakteryzować mają się podwyższoną aktywnością elektryczną.

Pogoda. Opady o godzinie 17 czasu lokalnego

Najdłużej załamanie pogody utrzyma się na wschodzie, południowym-wschodzie kraju. Późnym popołudniem i wieczorem burze mogą miejscami powodować szkody. Kto wie, czy umiarkowana, początkowo wysoka aktywność burzowa nie wystąpi w pierwszych godzinach po zachodzie słońca. W drugiej części nocy burze powinny zaniknąć.

Opady i burze wieczorem w sobotę

Prognoza ciśnienia, opadów i zachmurzenia dla Polski na dzień 12.06.2021, 21 UTC według ECMWF

Opady i ciśnienie w sobotę wieczorem.

Pogoda. Niedziela z wyraźnym ochłodzeniem

Wiele wskazuje, że w niedzielę cały kraj znajdzie się już w chłodnej masie polarnej płynącej znad Atlantyku Północnego. Od zachodu nasunie się klin wyżu znad Europy Zachodniej. Przelotne opady zdarzyć mogą się głównie w centrum i na wschodzie. Niewykluczone również burze adwekcyjne. Na pozostałym obszarze przeważnie pogodnie w pierwszej części dnia, następnie rozpocznie się rozwój podinwersyjnej konwekcji Cumulusowej.

Sytuacja synoptyczna na dzień 13.06.2021, 12 UTC

Ciśnienie 13 czerwca i położeniegłównych frontów.

Prognozowana temperatura powietrza w niedzielę, 13 czerwca 2021 według modelu ICON dla Polski

Pogoda. Temperatura w niedzielę

Pogoda. Chłodniejszy okres będzie krótki. Szybko wrócą wysokie temperatury

Ocieplenie w połowie czerwca jest już przesądzone i sygnalizują je wiodące modele numeryczne. W czerwcu prawdopodobnie pierwszy raz w tym roku doświadczymy upały. W kolejnych dniach opublikujemy kolejne informacje.

Prognozowana średnia anomalii temperatury w okresie od 17.06.2021 do 24.06.2021 według modelu CFS. Wysokość 2 m.n.p.g dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych.

Pogoda. Średnia anomalia na okres od 17.06.2021 do 24.06.2021.

Również GEFS sygnalizuje, że po krótkim weekendowym ochłodzeniu, początek przyszłego tygodnia przyniesie wzrost temperatury. Temperatura ponownie będzie powyżej normy, okresami i miejscami przejdą również lokalne burze. Poniższa grafika obrazuje średnie odchylenie temperatury od normy w okresie od 15.06.2021 do 20.06.2021.

Pogoda. Średnia anomalia na 5 dni

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ

Źródło grafik: meteomodel.pl, wxcharts.com, IMGW-PIB, tropicaltidbits.com/, ventusky.com