20 stycznia 2022

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Uderzy silny upał. Niedługo 36 stopni w Polsce. Wiemy kiedy pojawi się fala upałów

Upał 35 stopni w Polsce. Fala upałów w czerwcu

Upał w Polsce, a nawet fala upałów stają się coraz bardziej realne. Modele numeryczne są coraz bardziej zgodne w wyliczeniach. Wiele wskazuje na to, że za kilka dni w kraju pojawią się temperatury znacznie przekraczające 30 stopni Celsjusza. Sprawdźmy zatem kiedy nadejdzie upał i jak długo potrwa.

Zanim uderzy upał, czeka nas lekkie ochłodzenie

Wyczekujemy upału na początku drugiej połowy czerwca. Zanim jednak zrobi się naprawdę gorąco, czeka nas spadek temperatury poniżej 20 stopni w Polsce. Ochłodzenie takie wydarzy się w okolicach soboty, ale nie potrwa długo. Pierwszy dzień weekendu przyniesie nam ochłodzenie, które wkroczy do Polski z północnego zachodu. Strefa chłodniejszego powietrza obejmowała będzie coraz większy obszar kraju. Nie wykluczamy, że sobota przyniesie nam aktywne burze w Polsce. Jeszcze w niedzielę temperatury na wschodzie kraju to zaledwie 15 stopni Celsjusza. Jednak już w poniedziałek wszystko zacznie wracać do normy, a temperatura wzrastać będzie z każdym dniem przyszłego tygodnia. Dokładny opis ochłodzenia jakie nas czeka znajdziecie w naszej prognozie pogody na 5 dni dla Polski.

Temperatura we wtorek 15 czerwca

Już w poniedziałek, na zachodzie kraju słupki rtęci powędrują do 25 stopni Celsjusza. Jeszcze cieplej we wtorek. Upał będzie już naprawdę blisko, gdyż termometry na zachodzie pokazywać mogą 28-29 stopni ciepła.

Bardzo gorąco od 16 czerwca

Pierwszy dzień z upałem w Polsce powinniśmy odnotować w środę 16 czerwca. Wtedy to na zachodzie i południowym zachodzie kraju przekroczone zostaną trzydziestki. Tak to widzi europejski model ECMWF. Z każdym dniem temperatury w kraju będą rosły. W czwartek 17 czerwca na zachodzie kraju upał sięgać może nawet 34 stopni Celsjusza. To są już temperatury rzadko spotykane w naszym kraju, nawet w najgorętszych lipcu i sierpniu. Tym razem silny upał przydarzy się prawdopodobnie w Polsce w drugiej połowie czerwca. To po dość chłodnych kwietniu i maju spora zmiana w pogodzie. Wiele wskazuje na to, że anomalia temperatury za czerwiec okazać może się dodatnia.

Upał w Polsce. Nawet 34 stopnie

Wróćmy jednak do upałów w Polsce. Warto sprawdzić trend w pogodzie na końcówkę przyszłego tygodnia. Czy przypadkiem nie jest tak, że silny upał trwał będzie tylko dzień lub dwa i nie ma mowy o żadnej fali upałów w Polsce? Model ECMWF ma zasięg wyliczeń tylko do soboty 19 czerwca. W ten dzień nad Polską nadal jest upalnie, ale na zachodzie kraju model prognozuje już chłodniejsze masy powietrza.

W sobotę 19.06 nadal upał nad Polską

Aby zobaczyć czy wyliczenia modelu widzące spadek temperatury na zachodzie to koniec upałów, czy może jednodniowy spadek temperatury związany np. z burzami? Aby dowiedzieć się tego, musimy przejść na analizę wyliczeń modelu GFS o większym zasięgu, mając na uwadze możliwą zmianę trendu w prognozach.

Fala upałów w Europie

Przechodząc na analizę modelu GFS spójrzmy także jak upał rozkłada się w Europie w najbliższych dniach. W akapicie tym dowiemy się również czy upał w Polsce potrwa tylko kilka dni, czy będzie to dłuższa fala upału w kraju. Zapraszam do animacji prognozy temperatury nad Europą na najbliższe kilkanaście dni.

Na animacji widać doskonale jak w najbliższy weekend do Europy Centralnej „wlewa” się chłód. To właśnie jest wspomniane przeze mnie ochłodzenie, które potrwa w Polsce od soboty do poniedziałku. Silny upał niezmiennie trwa w Hiszpanii, czy we Włoszech. Na Półwyspie Iberyjskim temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza. Wspomnianego 17 czerwca gorące, zwrotnikowe powietrze znajduje się w pasie od Polski, przez Czechy, Węgry po Bałkany. I to właśnie w tym pasie pojawią się upały w drugiej połowie przyszłego tygodnia.

Następnie model GFS widzi również ochłodzenie w sobotę 19.06. Jednak jest to chwilowe ochłodzenie, nie stały trend w rozkładzie mas powietrza. Upał tylko na moment wycofa się na wschód by powrócić z dużą siłą w ostatniej dekadzie miesiąca.

Silny upał w Polsce na koniec miesiąca

Powyżej końcowa mapa zakresu wyliczeń modelu GFS dla Polski. W piątek 25 czerwca, model ponownie wylicza dla Polski bardzo wysokie temperatury. Silny upał pojawi się pod koniec miesiąca prawdopodobnie w całym kraju, jednak najgoręcej ma być na zachodzie. Tam słupki rtęci ponownie mogłyby sięgać nawet 35-36 stopni powyżej zera. Widać zatem, że upał trwać będzie w Polsce (z krótkimi przerwami) do końca czerwca. Nie wiem, czy są to dla Was dobre wiadomości? Ja osobiście się cieszę, uwielbiam wysokie temperatury i wieczorne burze po upalnym dniu. Jeśli chcecie sprawdzić trend w pogodzie na lipiec, to zapraszam do wpisu o pogodzie długoterminowej na cały lipiec 2021. Zapraszam również do sprawdzania pogody nawet do 16 dni dla swojego miasta. Wystarczy wpisać miasto poniżej.

Prognoza długoterminowa jest obarczona sporym błędem prognostycznym, dlatego może ulec ona zmianie. Wkrótce podamy kolejne informacje na kolejne kilka, kilkanaście dni do przodu.