16 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na dziś, piątek 11 czerwca. Ciepły dzień. Pojawią się burze w Polsce

Pogoda na dziś , piątek 11 czerwca

Nadal znajdujemy się pod wpływem ośrodka wysokiego ciśnienia. Jednak pogoda powoli zacznie się zmieniać. Wszystko za sprawą niżu, który zbliża się do nas znad Atlantyku. Jednak pogoda na dziś jeszcze nie przyniesie większych zmian. Nadal będzie ciepło, a lokalnie pojawią się burze. Tylko na północnym zachodzie pojawi się więcej zachmurzenia. Zapraszam na prognozę pogody na dziś, piątek 11 czerwca.

Pogoda na dziś. Ciepły dzień w Polsce

Znajdujemy się w masach powietrza morskiego. Jednak jest to powietrze przetransformowane, ogrzane czerwcowym słońcem nad ciepłym lądem. W związku z tym pogoda dziś przyniesie znów duży komfort termiczny. Nie będą to jeszcze zapowiadane upały (wcześniej krótkie ochłodzenie). Dziś w Polsce będzie po prostu ciepło.

Pogoda na dziś w Polsce. Wysokie temperatury

Jak widać na powyższej mapie (GFS – źródło mapy tutaj) wszędzie w kraju słupki rtęci przekroczą dziś 20 stopni Celsjusza. Najcieplej będzie na krańcach zachodnich Polski, gdzie temperatura wzrosnąć może nawet do 26 stopni Celsjusza. Nieco chłodniej, do 24 stopni w pasie Polski Centralnej. W okolicach 22 stopni pokażą dziś termometry na wschodzie kraju.

Przelotne opady deszczu i burze po południu

Podobnie jak w ostatnich dniach nie możemy wykluczyć pojawienia się popołudniowych burz w Polsce. Największe szanse na opady przelotne i burze dziś w Polsce Wschodniej i na południu kraju. Chmury kłębiaste rozwijały będą się w godzinach popołudniowych i wieczornych. Jednak podobnie jak w ostatnich dniach pojawienie się burz nie jest w kraju pewne. Wszystko przez duże niedosyty wilgoci i brak dodatkowych warunków wspomagających konwekcję.

Pogoda na dziś. Burze możliwe w Polsce

Największe szanse na opady konwekcyjne i burze występowały będą w godzinach popołudniowych i wieczornych. Zmieniał będzie się kierunek wiatru (na zachodni). W związku z tym chmury dziś również poruszały będą się z kierunków północno zachodnich i zachodnich na wschód i południowy wschód. Z rana na północ kraju dotrze strefa zachmurzenia związana z frontem okluzji. Nie można wykluczyć, że z chmur tych przed południem słabo popada deszcz w pasie od Szczecina, po Kujawy. W późniejszych godzinach zachmurzenie to powinno zanikać. Wiatr przy powierzchni ziemi będzie bardzo słaby. Maksymalne porywy wiatru to 20 km/h. Wyjątkiem będą obszary na które oddziaływać będą burze lub lepiej wypiętrzone chmury kłębiaste. Tam powiać może dziś chwilowo do 60 km/h. Ciśnienie atmosferyczne powoli zacznie spadać, jednak wciąż w południe będzie to 1015 hPa.