Pogoda długoterminowa na cały lipiec 2021. Będzie zaskoczenie. Temperatura powyżej normy. Gorąc, upał i silne burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na cały lipiec 2021 dla Polski. Czeka nas zmiana trendu w pogodzie. Temperatura przeważnie powyżej normy wieloletniej. Często gorąc, a miejscami również upały. Nie zabraknie jednak silnych burz, które mogą być okresami i miejscami gwałtowne.

Pogoda. To może być ciepły, a okresami nawet gorący miesiąc

Sprawdzimy najnowsze prognozy numeryczne na siódmy miesiąc roku w oparciu o model ECMWF i CFS. Zerkniemy również, co prognozują synoptycy IMGW-PIB na siódmy miesiąc roku.

Spójrzmy na prognozę CFS na lipiec 2021. Widzimy, że na przeważającym obszarze Polski temperatura powinna być powyżej normy wieloletniej. Dłuższe okresy gorąca prawdopodobne są zwłaszcza na południu i w centrum kraju. Poniższa grafika wskazuje na prawdopodobny trend w temperaturze przez około 40-70% czasu. Wygląda na to, że najczęściej ciepłe powietrze docierać będzie do południowej części Polski. Prognoza ta ukazuje nam uśrednione wartości dla całego miesiąca, dlatego poszczególne tygodnie mogą przynosić znaczne odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Okresowo niższe temperatury są prawdopodobne w momencie spływu powietrza polarno morskiego znad Atlantyku Północnego.

Okresami zdarzą się większe opady burzowe

Wyliczenia anomalii opadów są jednym najsłabszych elementów prognoz długoterminowych. Dostrzegamy, że w wielu regionach opady będą najprawdopodobniej poniżej normy wieloletniej. Jednak zachodzie, południowym-zachodzie,wschodzie, oraz południowym-wschodzie powyżej normy wieloletniej. Należy mieć jednak na uwadze to, że prognoza ma charakter orientacyjny i ukazuje nam tylko uśrednione wartości dla całego miesiąca.

Pogoda. Ciepły ECMWF na lipiec 2021

Analizujemy następnie orientacyjną prognozę anomalii temperatury według ECMWF na lipiec 2021 dla Polski. Na przeważającym obszarze Polski prognozuje on w skali miesięcznej temperaturę powyżej normy wieloletniej. Najcieplej powinno być w południowej i zachodniej części kraju, gdzie teoretycznie najczęściej napływać będzie ciepłe powietrze z kierunków południowych, nawet o cechach zwrotnikowych, przynosząc dni gorące, a nawet upały. Na północy kraju może być niewiele chłodniej z temperaturą nieco powyżej normy.

Pogoda. Gwałtowne burze będą powodować lokalne szkody

Nie można wykluczyć, że burze w lipcu burze będą groźniejsze niż w maju i czerwcu. Oczekujemy zarówno burz termicznych, jak i też frontowych. Możliwe są okresy z napływem wilgotnego powietrza znad Morza Czarnego i Śródziemnego. Co sprzyjać może powstawaniu codziennych burz przez dłuższy okres czasu. Groźne burze przechodzić będą okresami także w porze nocnej, przybierając postać układów wielokomórkowych, pokrywając przeważający obszar Polski.

Przykład lipcowej burzy uchwyconej w ostatnich latach na wschodzie kraju. Takie widoki w lipcu nie będą niczym nadzwyczajnym, a okresami burze mogą spowodować szkody. Groźne mogą być liczne wyładowania atmosferyczne, opady gradu i silny wiatr. Istnieje również ryzyko pojawienia się lokalnych trąb powietrznych w sprzyjających warunkach.

Burze w lipcu 2021.

Przykład lipcowej superkomórki burzowej uchwyconej w zeszłym roku na wschodzie kraju. Dobrze zorganizowana konwekcja z opadami dużego gradu i ulewami jest spodziewana w siódmym miesiącu roku. Szczególnie w warunkach nasilonego przepływu mas powietrza i dużych pionowych oraz kierunkowych uskoków wiatru.

Pogoda w lipcu 2021

Pogoda. ECMWF widzi mniej opadów w skali miesięcznej niż CFS

Prognoza anomalii opadów ECMWF na lipiec 2021 różni się w znaczący sposób od wyliczeń CFS. Na przeważającym obszarze kraju widzimy anomalie opadów poniżej normy. Jedynie na wschodzie w normie wieloletniej. Ze względu na odległy termin i uśrednione wartości miesięczne opadów nie bierzmy tak odległej prognozy jako pewnik, gdyż może ona ulec jeszcze zmianie.

Pogoda. Opady w lipcu 2021.

Pogoda. IMGW prognozuje najcieplejszy miesiąc w południowej części kraju

Według IMGW, lipiec 2021 na przeważającym obszarze kraju przyniesie średnią miesięczna temperatura powietrza i miesięczna suma opadów w normie wieloletniej z lat 1981-2010. Na południu Polski, w szczególności na południowym wschodzie, możliwa średnia temperatura powyżej normy i suma opadów poniżej normy.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na lipiec 2021 r. dla wybranych miast w Polsce.

Pogoda w lipcu 2021

Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla lipca z lat 1981-2010 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na lipiec 2021 r.

Prognoza długoterminowa może ulec zmianie. Precyzyjne przewidzenie warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym nie jest możliwe. Nie można wykluczyć zjawisk ekstremalnych. Szczególnie o charakterze burzowym.