24 lipca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Morderczy upał ponad 50 stopni. Żar z nieba. Fala upałów uderzy w Polskę za kilka dni

Fala upałów w Polsce

Przez kraj w weekend przeszło ochłodzenie. Jednak to były chwilowe spadki temperatury. Do Polski wielkimi krokami zbliża się upał. Modele wyliczają nawet 36 stopni Celsjusza w Polsce już za kilka dni. Są obecnie jeszcze gorętsze miejsca. Na Bliskim Wschodzie upał jest wręcz morderczy, termometry pokazują nawet 52-54 stopnie. Możemy tylko cieszyć się, że fala upałów o tak zabójczej sile nie pojawi się raczej w naszym regionie.

Silny upał nie odpuszcza

Nie zmienia się na lepsze sytuacja na Półwyspie Arabskim. W regionie nadal panuje bardzo silny, szkodliwy dla zdrowia ludzi upał. Temperatury w wieli regionach dobijają do 50 stopni. Lokalnie słupki rtęci wskazują nawet 52-54 stopnie Celsjusza. To już naprawdę temperatura mordercza. Przebywanie na otwartym słońcu w takich temperaturach może skończyć się dla ludzkiego organizmu naprawdę źle.

Silny upał na Bliskim Wschodzie Polski

W prognozach nie widać końca fali silnego upałów na Bliskim Wschodzie. Praktycznie co dzień modele prognozują, że temperatury w regionie przekraczać będą 50 stopni Celsjusza. Dobrze, że tak silny upał nie pojawia się w Europie. Jednak są miejsca, gdzie już obecnie jest również bardzo upalnie.

Upał w Europie coraz większy

Wróćmy jednak do Europy, gdyż tutaj upał w czerwcu również jest z dnia na dzień większy. Już obecnie bardzo wysokie temperatury panują na Półwyspie Iberyjskim, we Włoszech, czy Grecji. W wymienionych regionach kontynentu są miejsca, w których temperatury zbliżają się do 40 stopni Celsjusza.

Upał w Europie

Z każdym dniem upał “rozlewał” będzie się na coraz więcej regionów Europy. Już w poniedziałek 14 czerwca upalnie będzie również we Francji, czy na zachodzie Niemiec. W okolicach czwartku, 17 czerwca upał wleje się również dalej, do Europy Centralnej. Trzydziestki na termometrach możliwe będą już także na zachodzie kraju, ale o tym później. W wyliczeniach modelu ECMWF silny upał w Europie widać praktycznie jeszcze po 20 czerwca. Aby sprawdzić prognozy na bardziej odległe terminy muszę przeskoczyć na model GFS, którego zasięg wyliczeń jest dalszy. Widać tu, że w okolicach 22 czerwca w Europie Centralnej ochłodzi się, ale na południu upał wciąż będzie bardzo silny. Gorące, upalne dni powrócić wg. modelu powinny do Europy Centralnej pod koniec czerwca. A wiele wskazuje na to, że pogoda w lipcu również przyniesie nam falę upałów nad Polską. Przejdźmy zatem do naszego kraju. Sprawdzimy kiedy i na jak długo pojawi się upał w Polsce. Na początek zaproponuję animację prognozy temperatury modelu GFS do końca miesiąca. Model GFS widzi niższe temperatury do końca miesiąca od regionalnego modelu ECMWF. Jednak wg. GFS upał w Polsce w czerwcu również wystąpi.

Wysokie temperatury w Polsce. Zrobi się naprawdę gorąco

Niedziela 13 czerwca przynosi niskie temperatury w Polsce. Szczegóły opisywałem w porannej prognozie pogody na dziś. Skupmy się jednak na kolejnych dniach, bo przyniosą one znaczne wzrosty temperatury. Już poniedziałek przyniesie wysokie temperatury na zachodzie kraju. W lubuskim, czy na Pomorzu Zachodnim termometry w Polsce wskazywać będą nawet 25 stopni. Jeszcze cieplej, bo do 27 stopni będzie w kraju we wtorek 15 czerwca.

Upał w Polsce w czwartek

Wg. modelu ECMWF pierwszy upalny dzień nastąpi w czwartek. Wtedy to na zachodzie kraju przekroczone zostaną trzydziestki. Również bardzo ciepło będzie na wschodzie Polski, gdzie termometry wskazywać będą w okolicach 25 kresek powyżej zera. A to dopiero wstęp do bardzo gorących dni w Polsce. Apogeum tego okresu upałów w Polsce powinien być weekend 19-20 czerwca. W tym czasie w Polsce model ECMWF prognozuje temperatury na poziomie nawet 36 stopni Celsjusza. To bardzo silny upał jak na czerwiec w Polsce. Tak gorąco miałoby być w całej zachodniej części kraju. W Polsce wschodniej słupki rtęci również powyżej 30.

Silny upał w Polsce w weekend 19-20 czerwca

Wiele wskazuje na to, że silna fala upałów trwać będzie w Polsce również po weekendzie. Model ECMWF widzi silny upał również w poniedziałek, czy wtorek. Tak jak pisałem, ECMWF jest modelem od dość krótkim zasięgu, więc chcąc sprawdzić temperatury na końcówkę czerwca musimy przesiąść się na ogólnoświatowego GFS’a Widać tu, że model ten widzi krótkotrwałe ochłodzenie w okolicach 24 czerwca. Temperatury spadną w okolice 22-24 stopni. Jednak końcówka miesiąca znów zapowiada się upalnie w Polsce. Temperatury w kraju znów powędrują powyżej 30 stopni Celsjusza. Wiele wskazuje więc na to, że lato w Europie i w Polsce rozkręciło się w pełni. Na koniec zachęcam do sprawdzania pogody dla miast. Wystarczy wpisać nazwę swojego miasta w poniższą wyszukiwarkę