Pogoda długoterminowa na 16 dni. Krótki chłód. Potem nagle uderzy upał do 35°C i przejdą silne burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na okres od 13.06.2021 do 29.06.2021. Krótki chłód na weekend. Ocieplenie na początku przyszłego tygodnia. Na horyzoncie silny upał i burze w Polsce. Sprawdzamy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie w oparciu o modele europejskie i amerykańskie.

Pogoda. Krótkie ochłodzenie w weekend, następnie czeka nas uderzenie ciepła, a nawet upały

Zgodnie z prognozami w weekend nadeszło ochłodzenie. Ciepłe powietrze polarne zostało wyparte przez front chłodny, który wczoraj wędrował od północnego-zachodu na południowy-wschód. Napłynęła świeża masa polarna znad Atlantyku Północnego. Temperatura spadła w drugi dzień weekendu do wartości poniżej normy wieloletniej z okresu referencyjnego 1991-2020. Jednak już w poniedziałek od zachodu zacznie wkraczać ocieplenie, aczkolwiek na wschodzie i południu wartości będą to wartości lekko poniżej normy wieloletniej. Cieplejsze masy powietrza zaczną napływać do naszej części Europy od wtorku. Wtedy na przeważającym obszarze Polski prognozowane są wartości w normie wieloletniej. Druga połowa nadchodzącego tygodnia przyniesie dni gorące, a nawet pierwsze upały w czerwcu. Szczególnie gorąco może zrobić się na przełomie 2 i 3 dekady czerwca. Wtedy też odchylenie temperatury od normy wieloletniej może wynieść 8°C/10°C. W dalszej części wpisu przeanalizujemy szczegółowo prognozy na omawiany okres.

Prognozowana anomalia temperatury w okresie od 13.06.2021 do 19.06.2021 według modelu ICON, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020.

Pogoda. Początek meteorologicznego lata przyniósł zmianę trendu pod kątem temperatury

Warto również sprawdzić prognozę miesięcznej anomalii temperatury za okres od 1.06.2021 do 19.06.2021. Widzimy, że po chłodnej wiośnie, początek meteorologicznego lata przyniósł wyraźną zmianę warunków pogodowych. Do kraju nadeszło termiczne lato, a temperatura wzrosła powyżej normy wieloletniej. Najwyższe wartości odnotujemy do 19 czerwca 2021 na zachodzie, gdzie temperatura będzie wyższa o nawet 2°C od normy wieloletniej. Chłodniej w tym samym czasie na południu i wschodzie z wartościami w okolicach normy wieloletniej, bądź lekko powyżej normy z okresu referencyjnego 1991-2020.

Pogoda. Prognoza anomalii miesięcznej

Termiczne lato zostanie utrzymane, a nawet będzie się umacniać

Następnie sprawdzamy średnią temperaturę powietrza w okresie od 13.06.2021 do 23.06.2021. Widzimy, że pomimo krótkiego ochłodzenia na weekend. Termiczne lato w naszej części Europy nie jest zagrożone. Na zachodzie średnia temperatura wyniesie nawet 21°C/22°C. Mowa tu oczywiście o wartościach uśrednionych. W centrum oraz na południu i wschodzie wyniesie od 16°C do 17°C. Chłodniej tylko na obszarach podgórskich i górskich Polski południowej.

Pogoda. Średnia temperatura za okres od 13.06.2021 do 23.06.2021.

Pogoda. Dni gorących, a nawet upalnych najwięcej na zachodzie

Patrzymy również na średnią anomalię temperatury dla wysokości 2 m.n.p.g na okres od 13.06.2021 do 23.06.2021 w oparciu o model GFS, uwzględniając stary okres referencyjny 1979-2000. Dostrzegamy, że najcieplej ponownie ma być na zachodzie Polski, gdzie średnia anomalia wyniesie około 5°C. W centrum, południu i wschodzie w okolicach 2°C.

Pogoda. Średnia anomalia temperatury na 10 dni.

Pogoda. Nie tylko ECMWF prognozuje upał. Zbliżone prognozy GFS

Patrzymy również na wartości maksymalne prognozowane przez GFS, mając na uwadze tendencje do zaniżania przez niego temperatury o około 2-4°C. Na zachodzie dni upalne są przesądzone i nadejdą po 15 czerwca 2021. Prognozuje on nawet 32°C, ale nie można wykluczyć 33°C/35°C. Chłodniej w tym samym czasie na południu, centrum i wschodzie od 27°C do 29°C. W naszej ocenie również na tym obszarze Polski pojawią się dni upalne z temperaturą przekraczającą 30°C. Nie będzie ich jednak tak dużo jak w zachodniej części kraju.

Pogoda. Maksymalna temperatura na 10 dni.

Nie zabraknie wielu dni słonecznych z letnimi temperaturami. Okresami przejdą silne burze

Analizujemy również grafikę, która przedstawia nam uśrednione wartości ciśnienia na 10 dni. Możemy dostrzec, że przez przeważający okres czasu będziemy w słabogradientowych polach ciśnienia. Nie oznacza to jednak, że okresami nie przejdą fronty z burzami. Te okresami zdarzą się, prowadząc do większej dynamiki w pogodzie. Spodziewane są zarówno lokalne burze termiczne, jak i też burze frontowe, które wystąpić mogą w sprzyjających warunkach na przeważającym obszarze Polski.

Pogoda. Średnie ciśnienie na 10 dni.

Dominacja opadów pochodzenia burzowego

W porównaniu do pierwszych tygodni czerwca, druga część miesiąca przyniesie więcej opadów. Szczególnie o charakterze konwekcyjnym. Opady wielkoskalowe nie są na ogół prognozowane przez modele numerycznego, dlatego spodziewamy się dużej nierównomierności opadowej na obszarze Polski, co jest typowe dla ciepłej pory roku, gdy dominują opady pochodzenia burzowego. Wygląda na to, że nie będzie to całkiem suchy okres synoptyczny pomimo częstej dominacji słabogradientowych pól podwyższonego ciśnienia. Większych opadów pochodzenia konwekcyjnego spodziewamy się na przełomie 2 i 3 dekady czerwca. Przez wiele panować ma na ogół sucha aura w kraju.

Wstępna prognoza sum opadów na okres od 13.06.2021 do 23.06.2021 w oparciu o model ECMWF.

Orientacyjna prognoza GFS na okres od 13.06.2021 do 23.06.2021 według modelu GFS.

Spoglądamy na prognozę ciśnienia, zachmurzenia i opadów na okres od 13.06.2021 do 22.06.2021 według modelu ECMWF. Widzimy, że w niedzielę opady głównie na wschodzie. Mogą zdarzyć się również burze w tej części kraju. W poniedziałek na ogół bez opadów. Znajdziemy się w polu podwyższonego ciśnienia. We wtorek opady na froncie możliwe na północy i północnym-wschodzie. W środę opady możliwe są na południu. Pozostaniemy w polu lekko podwyższonego ciśnienia. W drugiej części tygodnia znajdziemy się pomiędzy niżem z zachodu a wyżem ze wschodu. Napływać zacznie coraz cieplejsza masa powietrza. Przez wiele dni ma być gorąco i bez opadów. Większe opady pochodzenia konwekcyjnego dopiero w weekend, gdy lokalnie pojawią się burze, nawet z gradem. Deszczowe i burzowe będą pierwsze dni trzeciej dekady czerwca.

Wysokie temperatury nie są zagrożone. Przed nami bardzo ciepły okres synoptyczny

Model ECMWF jasno sygnalizuje dni upalne w drugiej części nadchodzącego tygodnia. Prawdopodobnie dopiero w pierwszych dniach trzeciej dekady czerwca temperatury spadną, ale są to na tyle odległe prognozy, że mogą one ulec zmianie.

Sprawdzamy również na prognozowane wartości anomalii temperatury w okresie od 15.06.2021 do 29.06.2021 według modelu GEFS. Widzimy, że wysokie temperatury nie są zagrożone na przełomie 2 i 3 dekady czerwca. Ostatnie dni czerwca mogą zrobić się nieco chłodniejsze, ale wartości i tak najczęściej będą powyżej normy wieloletniej. Nie można wykluczyć, że okresami pojawią się dni gorące, a nawet upalne.

Prognozowana średnia anomalia na wysokości 2 m na okres od 15.06.2021 do 20.06.2021 według GEFS.

Wyliczana średnia anomalia temperatury w okresie od 20.06.2021 do 25.06.2021 według GEFS. Nie widać silnego chłodu w prognozach na ten okres. Przeważnie będzie cieplej niż jest w czerwcu.

Również pod koniec miesiąca temperatura ma utrzymać się powyżej normy, sugerując nam częste napływy cieplejszych mas powietrza do naszej części Europy. Krótkie epizody z napływem mas powietrza znad Atlantyku Północnego wystąpią, ale nie powinny być długotrwałe.

Pogoda. Wiązki modelu GFS sygnalizują temperaturę przeważnie powyżej normy wieloletniej w kolejnych tygodniach

Na sam koniec sprawdzamy prognozy wiązek modelu GFS na 16 dni. Dostrzegamy, że temperatura będzie najczęściej powyżej normy wieloletniej z okresu referencyjnego 1981-2010. W okolicach normy wieloletniej wartości powinny być pod koniec czerwca, ale prognozy na tak odległy okres są obarczone sporym błędem prognostycznym. Wiele wskazuje, że okresami może być cieplej niż na początku miesiąca. Szczególnie na zachodzie, centrum i południu.

Prognoza wiązek modelu GFS dla Poznania na 16 dni. Wysokość izobaryczna 850 hPa (1500 m.n.p.g). Pozwala ona charakteryzować właściwości mas powietrza napływających nad dany obszar.

Prognoza temperatury dla wysokości 2 m na okres od 13.06.2021 do 29.06.2021 według GFS dla Poznania . Przekroczenie 30°C po 15 czerwca jest przesądzone. Kilka dni upalnych jest możliwych również w trzeciej dekadzie miesiąca. Nie widać silnego ochłodzenia, dlatego w kolejnych tygodniach nie będziemy tak marznąc jak w maju.

Również wiązki modelu GFS wyglądają optymistycznie dla Warszawy. Temperatura będzie często wyższa o nawet 5-8°C od normy wieloletniej z okresu referencyjnego 1981-2010. Okresami napłynie upalne powietrze zwrotnikowe.

Także prognoza dla wysokości 2 m.n.p.g wskazuje przewagę dni bardzo ciepłych, a nawet gorących i upalnych w centralnej części kraju. Będzie ich jednak nieco mniej niż na zachodzie, ale zdarzą się do końca czerwca niejednokrotnie.

Pogoda. Temperatura do 29 czerwca 2021.

Źródło grafik: meteomodel.pl, wxcharts.com, climatereanalyzer.org/, wetterzentrale.de