Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Dziś zaćmienie słońca. Sprawdź kiedy oglądać. Czy pogoda nie popsuje widowiska?

Zaćmienie słońca 10 czerwca

Dziś w okolicach południa nad Polską obserwować będziemy mogli częściowe zaćmienie słońca. To bardzo ciekawe zjawisko nie zdarza się zbyt często. Jednak dzisiejsze zaćmienie słońca nie będzie całkowite. Księżyc znajduje się daleko od Ziemi, więc nie dojdzie do całkowitego zaćmienia słońca. Nie będzie to zaćmienie tak silne, jak na zdjęciu tytułowym. W których regionach kraju zaćmienie będzie najsilniejsze? O tym w dalszej części tekstu. Teraz skupmy się na pogodzie. Czy zachmurzenie pozwoli nam obejrzeć dziś częściowe zaćmienie słońca.

Czy pogoda pozwoli dziś obserwować zaćmienie słońca?

W porannej prognozie pogody na czwartek 10 czerwca pisałem, ze dzisiejszy dzień będzie pogodny w większości krajów. Nie zmieniam zdania. Obecnie zachmurzenie utrzymuje się na Lubelszczyźnie i w Wielkopolsce. Są to pozostałości porannej konwekcji. Do południa po tych chmurach nie powinno być śladu.

Zaćmienie słońca. Czy zachmurzenie nie popsuje widoków

Powyżej stan zachmurzenia na godzinę 8.30 dla Polski (źródło mapy sat24.com). Po południu konwekcja prognozowana jest na wschodzie i południu kraju. Jednak w czasie trwania zaćmienia nie powinna ona być na tyle silna, by całkowicie zasnuć niebo. Wiele wskazuje na to, że zachmurzenie nie przeszkodzi obserwować zaćmienia w godzinach około południowych.

W jakich godzinach oglądać to wspaniałe zjawisko?

Zaćmienie słońca zacznie być widoczne na zachodzie kraju około 11:40. Z każdą minutą zaćmienie będzie można obserwować również w centrum i na wschodzie kraju. Tak jak pisałem we wstępie, dzisiejsze zjawisko nie będzie zaćmieniem pełnym. Szacuje się, że na Podkarpaciu obserwować będzie można jak księżyc zasłoni zaledwie 10% słońca. Najwięcej, bo ponad 15% zakrytej tarczy słonecznej obserwować będzie można z krańców północnych kraju. Po godzinie 13:40 zjawisko zacznie ustępować, a słońce ponownie ukazywać zacznie swą pełną tarczę. W pierwszej kolejności pełne słońce zobaczą ponownie mieszkańcy zachodu, a w kolejnych minutach słońce odsłaniać będzie się również w centrum i na wschodzie Polski.\

Dla wszystkich, którzy nie będą w stanie podziwiać dzisiejszego zaćmienia słońca polecamy poniższą relację na YT. Na poniższej stronie na żywo pokazywane będzie dzisiejsze zjawisko. Już obecnie na poniższym filmie wyświetlane są naukowe opracowania dotyczące zaćmienia. Znajdziesz w nim również historyczne zaćmienia słońca na Ziemi.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk