16 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na czwartek 10 czerwca. Wpływ wyżu, ale burze pojawią się nad Polską

Pogoda na czwartek 10 czerwca dla Polski

Jesteśmy w okresie wspaniałej, letniej aury. W Polsce jest bardzo ciepło, ale jeszcze nie upalnie. Pogoda na czwartek przyniesie nam kontynuację wspaniałej letniej aury. Będzie ciepło i słonecznie. Po południu mogą pojawić się niegroźne, lokalne burze. Zapraszam na prognozę pogody na czwartek 10 czerwca dla Polski.

Pogoda na czwartek 10 czerwca dla Polski

Pogodę w naszym kraju kształtował będzie dziś wyż (źródło powyższej mapy dwd.de). Znajdujemy się wciąż w obszarze podwyższonego ciśnienia. W związku z tym przez większą część dnia czeka nas dużo słońca i mało chmur. Na wschód od naszych granic znajduje się dość aktywny ośrodek niżowy. Będzie on wpływał po południu na pogodę w naszym kraju. O tym w kolejnym akapicie.

Pogoda na czwartek. Burze tylko lokalnie

Tak jak wspomniałem, na granicy Ukrainy i Rosji znajduje się dość aktywny niż. Przynosi on bardzo wiele burz u naszych wschodnich sąsiadów. Niektóre z burz są gwałtowne. Niż wpływa na pogodę w czwartek w Polsce Wschodniej. To właśnie za sprawą niżu po południu na wschodzie rozwiną się chmury kłębiaste. Lokalnie padać może deszcz, nie wykluczone również burze w Polsce Wschodniej. Jednak pojawienie się burz w Polsce wcale nie jest pewne. Może okazać się, że burze występowały dziś będą blisko naszej granicy, na Białorusi, czy Ukrainie. Po południu nie można wykluczyć również burz termicznych na południowym zachodzie i południu kraju. Nie będą to jednak zjawiska groźne. Opady przelotne i burze w czwartek będą miały charakter bardzo lokalny. Pisząc prognozę (jest 5 rano) zauważyłem, że na Pomorzu Zachodnim niespodziewanie od świtu przechodzi burza. Ośrodek burzowy przynosi dużo wyładowań atmosferycznych. Wiele wskazuje jednak na to, że burza w niedługim czasie wygaśnie. Komórki konwekcyjne tworzą się także od rana na Lubelszczyźnie. Zobaczymy co z tego będzie i jak wpłynie to na pogodę na wschodzie za dnia. Zakładam, że zachmurzenie to dość szybko ulegnie rozpadowi i całość prognozy z dużą ilością słońca będzie jak najbardziej trafna.

Burze w czwartek w Polsce

Pogoda na dziś. Ciepły dzień w Polsce

Nad krajem wciąż zalega powietrze morskie. Jednak zostało ono już bardzo nagrzane przez silną operację słoneczną nad lądem. W związku z tym czwartek 10 czerwca będzie kolejnym dość ciepłym, ale nie upalnym dniem nad Polską. Temperatury na wschodzie kraju osiągały będą 22 stopnie Celsjusza. Sporo cieplej będzie na zachodzie Polski, gdzie słupki rtęci wskazywać dziś mogą nawet 27 stopni Celsjusza. Do upałów jeszcze brakuje, ale w tym wpisie przeczytacie, że do kraju zbliża się fala naprawdę silnego upału. Temperatury po 15 czerwca osiągną w kraju nawet 36 stopni ciepła!

Temperatura w Polsce

Pogoda na czwartek 10 czerwca nie przyniesie silniejszych porywów wiatru. Słaby wiatr z kierunków północnych i zachodnich wiał będzie maksymalnie do 20 km/h. Silniej powiać może lokalnie podczas przechodzenia burz, czy chmur konwekcyjnych. Pod najmocniej wypiętrzonymi chmurami wiać może do 60 km/h. Ciśnienie atmosferyczne wciąż bardzo wysokie. W południe barometry w Warszawie wskażą do 1020 hPa. Jak widać czeka nas wspaniały letni dzień z komfortową temperaturą i tylko lokalnymi, przelotnymi burzami na wschodzie i południowym zachodzie kraju. Na zakończenie zachęcam do zapoznania się z krótkoterminową prognozą pogody na 5 dni dla Polski.