Pogoda. Burze z gradem już w weekend. Będą dni gorące. Temperatura wzrośnie do 28°C

Pogoda. W sobotę Polska znajdzie się w słabogradientowym obszarze podwyższonego ciśnienia, w ciepłej polarno-kontynentalnej masie powietrza. Na krańcach południowo-zachodnich i w górach, obserwowana będzie linia zbieżnościi. W tym samym czasie nad wschodnią częścią kraju w środkowej troposferze (ok 500 hPa) zaznaczy się obecność zatoki niżu znad Białorusi i Ukrainy. W niedzielę utrzymane zostaną korzystne warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji we wschodniej części kraju.

Sytuacja synoptyczna na dzień 5.06.2021, 12 UTC

Pogoda. Sytuacja synoptyczna 5 czerwca 2021.

Prognoza ciśnienia, temperatury na wysokości 500 hPa, jak i też geopotencjału oraz kierunku i prędkości wiatru w środkowych warstwach troposfery na dzień 5 czerwca 2021, 15Z

Górna zatoka niżowa

Pogoda. Sobota z burzami wewnątrzmasowymi

Sobota na północnym wschodzie Polski już od godzin porannych przyniesie rozwój konwekcji z opadami przelotnymi, a lokalnie także ze słabymi burzami. Wiele wskazuje, że na północnym wschodzie kraju powietrze już od rana będzie dość niestabilne i wilgotne, szczególnie w środkowej troposferze, dlatego wystąpią korzystne warunki do rozwoju konwekcji.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na dzień 5 czerwca 2021 według modelu ICON. Najcieplej będzie na zachodzie, a najchłodniej na południu i wschodzie oraz wzdłuż linii brzegowej polskiego morza, gdzie może zaznaczyć się bryza, skutecznie obniżając temperaturę.

Pogoda. Temperatura 5 czerwca 2021.

Pogoda. Uważajmy na burze szczególnie w górach

Jutro na przeważającym obszarze Polski burze będą wewnątrzmasowe. Niewielka różnica ciśnienia spowoduje wystąpienie słabych warunków kinematycznych ( ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km do 10 m/s. Tylko w miejscach w obszarach o najmniejszych wartościach CAPE do 15 m/s). Będą tworzyły się pojedyncze lub niewielkie wielokomórkowe struktury z porywami wiatru do około 65 km/h. Na granicy wypływu chłodnego powietrza tworzyć będą się następne komórki burzowe.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na dzień 5.06.2021, 8 czasu lokalnego

Pogoda. Opady w Polsce

Ruch ośrodków burzowych ma być zgodny z przepływem z północy, północnego-wschodu na południe i południowy-wschód. Wraz z zatoką niskiego ciśnienia obserwowano na 500 hPa – 5500 m.n.p.g.

Wyliczane ciśnienie, zachmurzenie i opady na dzień 5.06.2021, 12 UTC

Pogoda. Ciśnienie i opady 5 czerwca 2021, 12 UTC

W czasie burz opady nie powinny przekroczyć 15 mm. W górach natomiast burze będą się rozwijały z uwagi na dynamiczne wymuszenia orograficzne i linie zbieżności. Burze w górach i na obszarach podgórskich mogą być nieco lepiej zorganizowane z uwagi na nasilone pionowe ścinanie wiatru do 20 m/s. W Tatrach w czasie burz porywy do 70-80 km/h.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów dla Polski na dzień 5.06.2021, 15 UTC

Pogoda. Opady w sobotę

Prognozy numeryczne wskazują, że burze najbardziej aktywne będą po południu. Aczkolwiek już w godzinach przedpołudniowych gdzieniegdzie mogą się pojawiać pierwsze wyładowania. Aktywność elektryczna ma być przeważnie mała/umiarkowana, a zjawiska burzowe na ogół krótkotrwałe.

Prognoza burz na sobotę dla Polski (IMGW-PIB)

Pogoda na 5 czerwca 2021 Polska.

W niedzielę słabe burze możliwe na wschodzie

W niedzielę sytuacja baryczna nie ulegnie większej zmianie. Dalej pozostaniemy w słabogradientowym obszarze podwyższonego ciśnienia. Z północnego-wschodu docierać ma przetransformowane powietrze polarno kontynetalne. Ze względu na niewielki gradient ciśnienia, przepływ mas powietrza będzie słaby. Dlatego burze, jeśli wystąpią, to tylko krótkotrwale we wschodniej połowie kraju. Aktywność burzowa będzie niższa niż w sobotę. Temperatura najwyższa ma być na zachodzie, natomiast najniższa na wschodzie.

Sytuacja synoptyczna na dzień 6.06.2021, 12 UTC

Sytuacja synoptyczna 6 czerwca 2021.

Prognoza ciśnienia zachmurzenia i opadów na niedzielę na godzinę 9 UTC

Pogoda. Niedziela opady we wschodniej połowie kraju

Wyliczane ciśnienie, zachmurzenie i opady 6 czerwca 2021, 12 UTC dla Polski według ECMWF

Niedziela burze.

Prognoza maksymalnej temperatury powietrza na dzień 6.06.2021, 15Z według ICON

Temperatura niedziela

Prognoza burz na niedzielę (IMGW-PIB)

Pogoda. Burze niedziela 6 czerwca 2021.

Zjawiska burzowe charakteryzują się dużą lokalnością, dlatego zalecamy śledzić bieżące dane radarowe i detektory wyładowań.

Źródło grafik: estofex.org, dwd.de, wxcharts.com, meteomodel.pl, IMGW-PIB,