Wczorajszy dzień przyniósł dynamiczną pogodę w Polsce. Dzisiaj nie przewiduje się już tak groźnych zjawisk jak wczoraj, ale i tak burze mogą spowodować szkody. Najcieplej i bez opadów ma być na krańcach północno-wschodnich.
Nasz kraj pozostanie w zasięgu niżu znad woj. świętokrzyskiego. W dość wilgotnym, ale już mniej chwiejnym niż w ostatnich dniach powietrzu polarno-morskim. Wypełniający się przyczyni się osłabienia a nawet zaniku adwekcji bardzo wilgotnej masy znad Morza Czarnego i Egejskiego, będziemy w strefie frontu okluzji.
Dzisiaj niestabilność powietrza będzie zdecydowanie mniejsza niż chociażby wczoraj czy w poniedziałek. Modele prognozują niestabilność powietrza na poziomie od 400 J/kg do 100 J/kg. Pionowe uskoki wiatru ze względu na bliskość niżu będą nieco podwyższone i w warstwie 0-6 km wyniosą od 10 m/s do 18 m/s.
W obrębie niżu występować mają procesy wspomagające konwekcje m.in pod postacią stref zbieżności wiatru, jak i też ruchów wznoszących na wyższych poziomach m.in 700 hPa. Dodatkowo prognozowane jest po zachodniej stronie niżu pole dodatniej wirowości cyklonalnej w środkowych warstwach troposfery, co może korzystnie wpłynąć na siłę burz.
Dzisiaj warunki w troposferze faworyzować będą struktury wielokomórkowe, całkiem prawdopodobne jest powstanie kilku zjawisk training storms, prowadząc miejscami do podtopień. Możliwe są większe akumulacje opadów, prowadząc miejscami do podtopień. Najmniej zorganizowana konwekcja ma być po wschodniej stronie niżu, natomiast najgroźniejsza w jego obrębie i na zachód od niego. Chmury Cumulonimbus tworzyć mają się już od pierwszej części dnia, ale najwięcej burz wystąpi popołudniu i wieczorem.
Nie można wykluczyć kolejnych lejków kondensacyjnych, a nawet trąb powietrznych. Powinno być ich jednak mniej niż we wtorek. Największe ryzyko będzie na zachodzie i południu Polski.
Najsłabiej zorganizowana konwekcja występować ma na wschód od niżu, tutaj głównie w formie pojedynczych komórek burzowych i słabo zorganizowanych multikomórek burzowych.
Na południu Polski stopniowo tracić na intensywności będą opady deszczu o charakterze wielkoskalowym i konwekcyjnym, które prowadzą do podtopień m.in na Ziemi Świętokrzyskiej, ale także w Małopolsce i Podkarpaciu.
Sytuacja synoptyczna na dzień 22.05.2019 r. godzina 12 UTC
Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)
Prognozowany obszar najsilniejszy burz według IMGW-PIB
Prognozowany obszar burz przez Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska w okresie od 22.05.2019 r. 8 czasu lokalnego do 23.05.2019 r. 8 czasu lokalnego
Położenie opadów i burz poniżej
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Pogoda na dziś: Do 23 stopni i kolejne punktowe burze z gradem w Polsce”