W środę na obszarze Polski dalej zalega wilgotne, polarno-morskie powietrze, które jest również niestabilne. Z powodzeniem tworzą się w nim chmury Cumulonimbus, przynosząc opady gradu, silny wiatr oraz ulewne opady deszczu. Dodatkowo nad Polską znajduje się centrum wypełniającego niżu „AXEL”, jesteśmy w strefie frontu okluzji.
Pierwsza z trąb utworzyła się w rejonie Wągrowca, w województwie wielkopolskim. Prawdopodobnie pojawiła się też w miejscowości Wiśniewo. Dużo wskazuje, że nie była ona związana z mezocyklonem superkomórki burzowej, ale ze zwykła komórką burzową.
Miała ona krótki kontakt z powierzchnią gruntu i nie wyrządziła szkód
Spływają również raporty o lejkach kondensacyjnych. Taka sytuacja utrzyma się do końca dnia. O ryzyku zalążków trąb powietrznych oraz tornad informowaliśmy w porannej prognozie na dzisiejszy dzień.
Położenie opadów i burz poniżej
(Fot. ilustracyjne Sylwia Trzcińska)
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC