Pogoda: Sprawdź, gdzie w poniedziałek będzie nawet 19°C i burze w Polsce

W poniedziałek pogoda w Polsce będzie dynamiczne. Znajdziemy się w rozległym ciepłym wycinku wieloośrodkowego niżu. W strumieniu bardzo ciepłej masy powietrza z południowego-zachodu Starego Kontynentu. W godzinach południowych do zachodniej części kraju zbliżać będzie się front chłodny. Tuż za frontem napłynie o kilka stopni chłodniejsza masa powietrza o sporym potencjale chwiejności.

Sytuacja synoptyczna na dzień 4.03.2019 r. godzina 12 UTC. Polska w rozległym ciepłym wycinku niżu, zwężającym się stopniowo w czasie poniedziałkowego dnia. Front chłodny zamykać ma ciepły wycinek niżu od zachodu. W kolejnych dniach dalej pozostaniemy jednak dalej w zasięgu strefowej cyrkulacji atmosfery.

Bardzo ciepły poniedziałek w Polsce

Bardzo ciepły poniedziałek. W całym kraju niemal dwucyfrowe temperatury (IMGW-PIB

Burze możliwe zwłaszcza na zachodzie

Największa szansa na rozwój głębokiej wilgotnej konwekcji spodziewany jest dla takich województw jak: zachodniopomorskie, pomorskie i lubuskie. Potencjał do wystąpienia burz będzie jednak możliwy także na obszarze województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego. Burze, jeśli się rozwiną będą stwarzały ryzyko niesienia na swojej trasie bardzo silnych porywów wiatru osiągających nawet 95 km/h przy czym silny wiatr wynikający z narastającej różnicy ciśnień i wędrówki frontu pojawi się popołudniu i wieczorem nad całą ścianą zachodnią (70-80 km/h). Burze oprócz oczywistych wyładowań atmosferycznych mogą przynieść chwilowo silniejsze opady deszczu i miejscami deszczu ze śniegiem. Ryzyko burz największe jest w drugiej części dnia i pod wieczór.

Symbolem R zaznaczony jest obszar możliwych burz w poniedziałek. Opracowanie grafiki
https://www.facebook.com/LBLStormchaser/

Więcej o dynamicznej pogodzie w kolejnych dniach

Na zdecydowanie większym obszarze burze prognozowane są we wtorek, ale o tym wkrótce.