Pogoda na 16 dni dla Polski: Wichura nawet do 100 km/h, opady deszczu, burze i 19°C

Ochłodzenie, które wystąpiło na przełomie lutego i marca jest chwilowe. Spowodowane było przejściem frontu chłodnego z północy na południe w czasie czwartkowego dnia. W tylnej części niżu „YANNIK”, jaki zanurkował znad Skandynawii w głąb Rosji do Polski napłynęło powietrze arktyczne z dalekiej północy. Natomiast na zachód od nas ulokowany był wyż. Istotnie jest jednak to, co dzieje się w północnej części Atlantyku. Prowadzić to będzie do odbudowy strefowej cyrkulacji atmosfery charakteryzującej się napływem bardzo ciepłych mas powietrza do Polski, wietrzną aurą a nawet burzami.

Napływ powietrza arktycznego najbardziej odczuli mieszkańcy wschodniej połowy kraju, gdzie panowały najniższe wartości temperatury. Przykładowe dane ze stacji IMGW w Polsce w sobotę obrazują, że na północnym-wschodzie wystąpił nawet dwucyfrowy mróz.

Temperatura i stan pogody zanotowany o poranku w sobotę w Polsce (IMGW-PIB). Jak widać na północnym-wschodzie panował dwucyfrowy mróz. Grafika IMGW-PIB
Noc z soboty na niedzielę była już dużo cieplejsza w przeważającej części kraju. Do zachodniej połowy kraju dotarło już ciepłe powietrze, występują miejscami opady atmosferyczne. W sporej części Polski obserwowane jest już zachmurzenie duże do całkowitego, lokalnie na stacjach IMGW-PIB obserwowano mgły.

Epizod z krótkim napływem chłodnego powietrza dobiega końca

Dzisiejszy dzień kończy okres, w którym nad Polską zalegało powietrze arktyczne. Poranny SIGNIFICANT-IMGW ważny do godziny 7 czasu lokalnego wskazuje na występowanie dwóch frontów atmosferycznych nad Polską. Jednego okluzji, który ulokowany ma być na linii Warmii Mazur, ale także Mazowsza i Ziemi Łódzkiej oraz drugiego wkraczającego od południowego-zachodu. Będzie to już typowy front ciepły w obrębie, którego już teraz obserwowane są opady atmosferyczne na zachodzie kraju. Tuż za nim napływała dużo cieplejsze powietrze.

Poranny SIGNIFICANT IMGW PIB na dzień 3.03.2019 r godzina 06 UTC

Trajektoria wsteczna mas powietrza dla miasta Warszawa na dzień 2 marca 2019 r. godzina 18 UTC. Obrazująca skąd do Polski napływało powietrze na poziomach izobarycznych 950 hPa, 850 hPa, ale także 700 hPa.

Zachodnia cyrkulacja atmosfery wyprze zimę z Polski

Dzisiaj nasz kraj znajdzie się już pod wpływem cyklonicznej krzywizny izobar. Z napływem coraz cieplejszych mas powietrza. Front ciepły przemieszczać ma się z południowego-zachodu na wschód, północny-wschód, przynosząc opady atmosferyczne, duże i całkowite zachmurzenie. Natomiast tuż za nim napływa coraz cieplejsza masa powietrza z sektora południowo-zachodniego.

Sytuacja synoptyczna na dzień 3 marca 2019 r. godzina 12 UTC. Polska znajdzie się w cyklonicznej krzywiźnie izobar. Pod wpływem wieloośrodkowego niżu w skład, którego wchodzą takie niże jak „BENNET”, „ZEUS”, ale także „ALEXANDER” i „ALEXANDER II”. Ten ostatni niż ulokowany ma być nad Skandynawią i jego front ciepły nieść ma opady i ocieplenie w Polsce dzisiaj.

Opady przemieszczać będą się w niedzielę od południowego-zachodu na północny-wschód

Prognoza położenia opadów oraz zachmurzenie na dzień 3.03.2019 r. godzina 7 czasu lokalnego, model ICON
Prognoza położenia opadów oraz zachmurzenia na dzień 3.03.2019 r. godzina 10 czasu lokalnego
Prognoza na dzień 3 marca 2019 r. godzina 13 czasu lokalnego.
Prognozowany zasięg opadów na dzień 3 marca 2019 r. godzina 15 czasu lokalnego, model ICON
Prognozowany obszar zachmurzenia, opadów na dzień 3 marca 2019 r. godzina 17 czasu lokalnego, model ICON
Prognoza na dzień 3 marca 2019 r. godzina 20 czasu lokalnego
Prognoza pogody na dzień 3 marca według IMGW-PIB

Noc z niedzieli na poniedziałek bardzo ciepła

Nadchodząca noc w całym kraju już na plusie i z opadami deszczu.

Prognoza pogody na noc z niedzieli na poniedziałek (IMGW-PIB)

Bardzo ciepły i wietrzny początek tygodnia

W poniedziałek cała Polska znajdzie się w strumieniu bardzo ciepłego powietrza polarno-morskiego z południowego-zachodu. W rozległym ciepłym wycinku niżu.

Prognoza sytuacji synoptycznej na dzień 4 marca 2019 r. godzina 12 UTC. Polska w rozległym ciepłym wycinku niżu, w bardzo ciepłej masie powietrza z południowego-zachodu. Jednak od zachodu zbliżać będzie się front chłodny z opadami. Za frontem znajdzie się o kilka stopni chłodniejsza masa powietrza o całkiem sporym potencjale chwiejności.


Prognoza chwiejności termodynamicznej na dzień 4 marca 2019 r. godzina 16 czasu lokalnego. Niewykluczone, że jutro w zachodniej części Polski pojawią się burze za frontem chłodnym. Masa napływająca za frontem będzie o znacznym potencjale chwiejności. Zatem nie można wykluczyć lokalnych burz w porze popołudniowej i wieczornej w tej części Polski. Porywy wiatru w czasie przechodzenia struktur konwekcyjnych mogą przekraczać nawet 90 km/h.
Burz nie można wykluczyć na północy Polski w czasie poniedziałkowego dnia. Wyładowania na ogół powinny być pojedyncze, komórkom burzowym może towarzyszyć silny wiatr nawet powyżej 80 km/h.
W całym kraju bardzo ciepło i wietrznie w poniedziałek. Nie zabraknie jednak silnego wiatru, punktowo opadów atmosferycznych. W polskich górach halny. Na Morzu Bałtyckim sztorm
Szczególnie silnie wiać będzie na zachodzie Polski w poniedziałek. W porywach nawet powyżej 80 km/h, zwłaszcza przy przechodzeniu konwekcji. Model ICON
Prognoza na dzień 4 marca, godzina 18 czasu lokalnego. Prognozowane porywy wiatru, model ARPEGE
Noc z poniedziałku na wtorek z silnym wiatrem zwłaszcza na zachodzie i północy Polski. Na Morzu Bałtyckim silny sztorm. Na Wybrzeżu porywy wiatru dochodzące nawet d0 100 km/h.

Wtorek z niewielkim ochłodzeniem

Prognoza na dzień 5 marca 2019 r. godzina 13 czasu lokalnego, model ICON. Polska w zachodniej cyrkulacji atmosfery. Mogą wystąpić burze w tym dniu na obszarze kraju.
Wtorek z niewielkim ochłodzeniem w całym kraju. Wystąpią opady atmosferyczne a nawet lokalne burze (IMGW-PIB
Prognozowany rozkład chwiejności do godziny 13 czasu lokalnego. Wystąpić ma początkowo na południowym-zachodzie, zachodzie Polski, tam też niewykluczone są burze.
Następnie burz nie można wykluczyć na Opolszczyźnie, Śląsku, ale także w Małopolsce, Ziemi Świętokrzyskiej i Mazowszu. Zagrzmieć może też na Lubelszczyźnie we wtorek.
Pod wieczór korzystne warunki do pojawienia się burz zaczną zanikać, chociaż niewykluczone, że zagrzmi jeszcze w woj. lubelskim.

Bardzo wietrzny wtorek, możliwe kolejne burze

W całym kraju we wtorek wietrznie. Z porywami powyżej 80 km/h.
Prognoza porywów wiatru według ARPEGE we wtorek
Prognoza na dzień 5 marca 2019 r. godzina 15 czasu lokalnego. Prognozowane maksymalne wartości porywów wiatru, model ARPEGE

Środa bardzo ciepła, ale z opadami

Prognoza sytuacji synoptycznej na dzień 6 marca 2019 r. godzina 12 UTC
Prognoza pogody na środę 6.03.2019 r. (IMGW-PIB)

Czwartek jeszcze cieplejszy niż środa

W tym dniu prognozowane są wyższe wartości na termometrach. Napływać ma bardzo ciepła masa powietrza z południa kontynentu.

Prognoza na dzień 7 marca. Wysokie temperatury jak na marzec.

W piątek niewielkie ochłodzenie

W weekend nieco chłodniej, możliwe lokalne opady śniegu

Odległe prognozy modeli wskazują, że w weekend nadejdzie ochłodzenie. Za dnia jednak będzie na plusie, miejscami mogą pojawić się opady atmosferyczne. Jednak już w niedzielę zrobi się dużo cieplej.

Co w kolejnych dniach w pogodzie

Wygląda na to, że epizody ze spływami chłodnego powietrza przeplatane będą okresowo napływami bardzo ciepłych mas z południa. Nie widać jednak na horyzoncie szans na siarczyste mrozy, intensywne opady śniegu. Na ogół pogodą w naszej części Europy sterować ma Atlantyk. Poniżej przykładowe wiązki modelu GFS dla Lublina, Poznania i Warszawy.

Wiązki dla Lublina, temperatura powietrza na 2 m

Bardzo ciepły marzec

Dużo wskazuje, że marzec może zapisać się z bardzo dużą anomalią temperatury, która sięgnie nawet 3*C.

Kolejna prognoza 16 dniowa już za tydzień.