Pogoda, Burza: Najnowsza prognoza na początek wiosny 2019 r. Anomalia temperatury sięgnąć może nawet 3°C

Pierwsze dni nowego miesiąca minęły pod znakiem niskich temperatur i spływu zimnego powietrza z dalekiej północy. W niedzielę jednak ocieplenie objęło cały kraj. W poniedziałek będzie blisko 20°C, zwłaszcza w południowej części Polski, o czym więcej pisaliśmy poniżej.

Aura w najbliższych dniach będzie dynamiczna o czym więcej pisaliśmy pod adresem poniżej.

Optymistyczna prognozy modelu CFS i ECMWF na marzec

Marzec może zapisać się jako jeden z najcieplejszych miesięcy w historii pomiarów meteorologicznych. Anomalia temperatury sięgnąć może według modelu CFS nawet 3°C względem normy wieloletniej, nieco chłodniejszy jest ECMWF, który prognozuje odchylenie temperatury o 1°C.

Oczywiście tak wysoka anomalia temperatury prognozowana na marzec nie wyklucza wystąpienia opadów śniegu do końca miesiąca. Miejscami mogą pojawiać się przymrozki.

Obserwując jednak prognozy długoterminowe można dostrzec, że pogodą w naszej części Europy sterować ma silna strefowa cyrkulacja atmosfery. W ciepłych wycinkach niżów odbywać ma się nawet adwekcja wyjątkowo ciepłej masy powietrza jak na marzec z południa Starego Kontynentu. Dlatego już jutro na południu Polski może być blisko 20°C. Bardzo ciepła może być również środa.

Marzec to również okres, w którym pojawia się coraz więcej burz. Pierwsze możliwe są już jutro na zachodzie, natomiast na przeważającym obszarze Polski burze prognozowane są we wtorek. Oczywiście charakteryzować będą się duża lokalnością.

Prognozy te są sprzeczne z niedawno publikowaną prognozą AccuWeather. Amerykanie byli zdania, że ciepło do Polski przyjdzie później do Polski za sprawą utrzymywania się układów wysokiego ciśnienia na zachodzie Starego Kontynentu.

Prognoza sezonowa na marzec 2019 r. Jak widać na przeważającym obszarze Starego Kontynentu panować ma bardzo duża anomalia temperatury, sięgająca w Skandynawii nawet 4°C według modelu CFS
Nieco chłodniejszy wariant prognozuje model ECMWF na marzec