Pogoda: Nadchodzi wybuch wiosennych temperatur. Na termometrach będzie nawet 18°C i burze

Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym dokonała się kluczowa przebudowa pola barycznego. Powróciła zachodnia cyrkulacja atmosfery. Charakteryzuje się ona napływem bardzo ciepłych mas powietrza. Na ogół z zachodu, natomiast w ciepłych wynikach niżów także z sektora południowo-zachodniego i zachodniego.

Prognoza sytuacji synoptycznej na dzień 4 marca 2019 r. godzina 12 UTC. Polska będzie w cyklonicznej krzywiźnie izobar, w rozległym ciepłym wycinku wieloośrodkowego niżu. Z południowego-zachodu napływać będzie bardzo ciepła masa powietrza. Od zachodu jednak zbliżać będzie się front chłodny, tuż za frontem napływać ma dużo chłodniejsza masa powietrza o stosunkowo dużym potencjale chwiejności.


Prognoza na dzień 4 marca 2019 r. (IMGW-PIB)
Prognoza temperatury na dzień 4 marca 2019 r. godzina 12 czasu lokalnego, model ECMWF
Prognoza temperatury na dzień 4 marca 2019 r.
W Małopolsce będzie blisko 20 stopni (ECMWF)
Prognoza modelu GFS na dzień 4 marca 2019 r. 16 czasu lokalnego
Prognoza na dzień 4 marca 2019 r. 13 czasu lokalnego model GFS

Możliwe również burze w poniedziałek 

Modele prognozują za frontem chłodnym szanse na pojawienie się burz w zachodniej części Polski, niewykluczone, że zagrzmi także na północy. Dużo wskazuje, że konwekcja rozwinie się za frontem chłodnym, więc będzie to postać konwekcji wewnątrzmasowej. Istnieje ryzyko wyładowań atmosferycznych, zwłaszcza w drugiej części dnia i pod wieczór w kraju.

Prognozowana chwiejność termodynamiczna

W kolejnych dniach nieznaczne ochłodzenie.