Pogoda. Niszczące superkomórki burzowe już w Polsce. Pada grad o średnicy ponad 7 cm, występują nawalne opady i liczne wyładowania atmosferyczne, a nawet tornado

Pogoda. Zgodnie z prognozami nad Polską rozwinęły się kolejne burze. Wykazują one cechy typowe dla superkomórek burzowych. Szczególnym zagrożeniem z ich strony okazują się opady dużego, a nawet bardzo dużego gradu, którego średnica przekracza 5-7 cm. Z uwagi na wysoką zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrze groźne są również opady burzowe, jakie prowadzą do podtopień. Musimy uważać również na porywy konwekcyjne, które w skrajnych przypadkach przekraczają 70-90 km/h.

Pogoda. Sondaż aerologiczny wskazuje na dogodne warunki do rozwoju silnych burz

Dysponujemy już danymi radiosondażowymi z Prostejova z godziny 14 CEST wskazuje on na dogodne warunki dla rozwoju groźnej konwekcji. Profil wilgoci wskazuje na znak zapytania. Dodatkowo obserwujemy silne pionowe ścinanie wiatru i dużą energię dostępną droga konwekcyjną. SBCAPE przekraczał 3307 J/kg, co spowodowane jest stromym pionowym gradientem temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą. Są to korzystne warunki do występowania silnych burz w naszej części Europy. Warunki faworyzują (patrz hodograf z prawej) rozwój burz superkomórkowych. z dużym gradem Szczególnie prawoskrętnych. Następnie może uformować się mezoskalowy układ konwekcyjny, który prawdopodobnie wkroczy znad Czech późnym wieczorem, bądź w pierwszej części nocy.

Burze superkomórkowe najpierw powstały na południu kraju

W drugiej części dnia rozpoczął się rozwój chmur burzowych na południu kraju. Bardzo szybko przybrały one postać burz zawierających rotujący prąd wstępujący. Szczególnie groźne okazały się burze superkomórkowe, przechodzącą na północ od Limanowej (woj. małopolskie), jak i też lewoskrętna burza superkomórkowa w okolicach Brzeska.

Rozwój silnych burz superkomórkowych jest bardzo dobrze widoczny na zobrazowaniach satelitarnych za ostatnie 2 godziny. Obrazy z satelity geostacjonarnego z interwałem co 15 minut.

Pogoda. Burze superkomórkowe.

W czasie burz obserwowane są intensywne opady pochodzenia burzowego przekraczające 20-30 mm, gdzieniegdzie występuje także silny wiatr i opady dużego/bardzo dużego gradu, przekraczającego 5-7 cm średnicy. Superkomórki burzowe rozwijają się również w centralnej części Polski. Szczególnie na Mazowszu i Ziemi Świętokrzyskiej, gdzie według zobrazowań radarowych mamy kilka burz wykazujących cechy superkomórek burzowych.

Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych za przedział czasowy od 14:00 do 16:00 czasu lokalnego dla Polski i obszarów ościennych.

Dane z detektorów

W kolejnych godzinach spodziewamy się dalszej intensyfikacji procesów konwekcyjnych. Rozwijać będą się następne burze superkomórkowe szczególnie w centralnej, południowej i wschodniej części kraju. Wieczorem, bądź w pierwszej części nocy znad Czech wkroczyć może zorganizowany system burzowy z wbudowanymi superkomórkami i sygnaturami bow echo. W czasie przechodzenia tej wielokomórkowej burzy możliwe są porywy wiatru powyżej 100-120 km/h. Istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się dziś kolejnych lokalnych trąb powietrznych.

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD ukazują, gdzie występują superkomórki burzowe o godzinie 16:30 czasu lokalnego w czwartek. Na dużą uwagę zasługują rdzenie o wysokiej odbiciowości, mocno skondensowane i rozwiane kowadła.

Pogoda. Burze superkomórkowe 23 czerwca 2021.

Prawdopodobnie w okolicach Nowego Sącza (woj. małopolskie) zeszła mezocykloniczna trąba powietrzna. Przypadek ten weryfikujemy razem z członkami stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

EDIT: 16:40 W miejscowości Koniuszowa w pow. nowosądeckim odnotowano wystąpienie trąby powietrznej.

Pierwsze raporty wskazują, że opady bardzo dużego gradu wystąpiły już m.in w okolicach Nowego Sącza i Limanowej.

https://www.facebook.com/lowcyburz/posts/10159117606772332

Więcej o groźnej pogodzie w kolejnych godzinach tutaj

BIEŻĄCE POŁOŻENEI OPADÓW I BURZ