Pogoda. Niszczące burze już dziś. Możliwe kolejne bow echo i superkomórki z dużym gradem. Gdzie jest burza 24.06.2021?

Pogoda. Na początku tygodnia wkroczył znad Niemiec pofalowany front atmosferyczny poprzedzony linią zbieżności wiatru. Wypieranie zwrotnikowej masy jest dość powolne, gdyż przepływ mas powietrza jest przeważnie równoległy do strefy frontowej. Wzdłuż frontu obserwujemy rozwój zaburzeń falowych urastających do postaci ośrodków niskiego ciśnienia. Kolejna fala na froncie powstała już dziś, następnie przekształciła się mezoskalowy ośrodek niskiego ciśnienia. Potem rozpocznie się dynamiczny proces wypierania rozgrzanej masy zwrotnikowej, co skutkować będzie rozwojem silnych, miejscami ekstremalnie niebezpiecznych burz. W piątek przeważający obszar Polski będzie w chłodniejszej masie polarno morskiej. Dzień gorący, a nawet upalny tylko na wschodzie, południowym-zachodzie, gdzie zaznaczy się jeszcze masa zwrotnikowa. 

Pofalowany front atmosferyczny nad Polską i mezoskalowy niż

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 24.06.2021, 12 UTC

Pogoda. Mezoskalowy układ konwekcyjny z bow echo na północnym-wschodzie

Zgodnie z prognozami od godzin porannych nad Polską przechodzą silne burze z południowego-zachodu na północny-wschód kraju. Po godzinie 12 aktywny układ burzowy (MCS) wpływa na pogodę w pasie od Mikołajek przez Orzysz (woj. warmińsko-mazurskie), Grajewo (woj. podlaskie), Goniądz, Mońki, Knyszyn, Choroszcz po Białystok. Zorganizowany system burzowy przesuwa się dalej na północny-wschód i niebawem dotarł również m.in. do Olecka, Augustowa, Suwałk, Sokółki, Krynek oraz Sejn.

Dane z detektorów wyładowań za przedział czasowy od 10:30 do 12:30 dla obszaru Polski

Pogoda. Wyładowania atmosferyczne za 120 minut

Podstawowym niebezpieczeństwem podczas przechodzenia czwartkowych burz są intensywne opady deszczu (do 25-30 mm/30 min), Lokalnie występują porywy wiatru w przedziale 70-90 km/h, gdzieniegdzie, ale mocno punktowo mogą przekraczać 100 km/h. Wysoka odbiciowość radarowa sugeruje również prawdopodobne opady gradu o średnicy od 2 cm do 3 cm.

Lokalnie w wyniku przejścia zorganizowanego systemu burzowego wystąpiły zalania m.in w Ostrołęce, Warszawie, Pruszkowie oraz w Błoniach. W czasie przechodzenia burzy wielokomórkowej wystąpiły silne, nawalne opady deszczu. Na stacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w (pow. ostrołęckim, woj. mazowieckie) w ciągu 30 min zmierzono ok. 26,1 mm opadu. Wcześniej na warszawskich Bielanach i Białołęce spadł grad o średnicy dochodzącej do 2 cm, natomiast na stacji meteorologicznej IMGW-PIB w Ostrołęce odnotowano poryw wiatru wynoszący ok. 65 km/h. Ze względu na specyfikę zjawisk konwekcyjnych miejscami porywy wiatru oraz natężenie, jak i też średnica gradu mogła być większa.

Dane z detektorów wyładowań za okres od 11:15 do 13:15 dla Polski

Pogoda. To nie koniec groźnych burz w czwartek. Szczególnie groźnie będzie późnym popołudniem i w pierwszej części nocy

Dzisiaj Polska znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia. Jedynie na północnym zachodzie zaznaczy się wpływ słabego klina wyżowego znad Atlantyku. W pasie południowego zachodu na północny wschód kraju przemieszczał się będzie płytki mezoskalowy ośrodek niskiego ciśnienia, jaki w godzinach wieczornych wkroczy nad Mazowsze i Podlasie. Dodatkowo Przez Polskę – od Warmii, przez Ziemię Łódzką po Dolny Śląsk przebiega pofalowany front atmosferyczny. W dalszym ciągu po jego stronie stronie zalegać będzie gorąca i wilgotna masa powietrza zwrotnikowego. Na zachodzie zalegać ma chłodniejsza masa polarna.

W czwartek warunki do rozwoju silnych burz, punktowo ekstremalnie niebezpiecznych burz będą bardzo wysokie. Kluczowy pod kątem rozwoju chmur burzowy Cumulonimbus okaże się mezoskalowy ośrodek niskiego ciśnienia, wspomagając poziomy przepływ mas powietrza, pionowe oraz kierunkowe uskoki wiatru. Energia dostępna drogą konwekcyjną różni się pod względem wyliczeń między modelami numerycznymi. Powinna przekroczyć 3000-3500 J/kg. Masa zwrotnikowa bogata jest dodatkowo w wilgoć. Zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrze przekracza 45-50 mm, co sprzyjać może dziś nawalnym opadom burzowym. Wiele wskazuje, że szczególnie popołudniu dojdzie do rozwoju zorganizowanego systemu burzowego w formie MCS, jak i też superkomórek. Nie można wykluczyć, że w obrębie układu burzowego, jaki powstanie wieczorem nad Czechami pojawią się burze zawierające rotujące prądy wstępujące, zwiększając prawdopodobieństwo opadów dużego gradu. W czasie burz możliwa akumulacja opadów do 30- 40 mm, punktowo do 50-60 mm.

Szczególnie na południu i wschodzie. Podczas burz prawdopodobne porywy wiatru do 90-110 km/h, jak i też opady gradu o średnicy do 5-8 cm. Oczekujemy największej aktywności burzowej w godzinach popołudniowych i wieczornych. Istnieje pewne prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych trąb powietrznych. Szczególnie z silnych, izolowanych burz superkomórkowych, które powinny rozwinąć się w kolejnych godzinach na południu.

Prognoza burzowa według IMGW-PIB na czwartek

Znad Czech może wkroczyć zorganizowany system burzowy z bow echo

W nocy sytuacja baryczna nie ulegnie większej zmianie. Jedynie zachodnia połowa kraju będzie w zasięgu klina wyżowego w chłodniejszym powietrzu polarnym. Natomiast wschód w obszarze obniżonego ciśnienia. Zalegać ma w dalszym ciągu gorące, rozgrzane i wilgotne powietrze pochodzenia zwrotnikowego. W pasie Zatoki Gdańskiej po Dolny Śląsk przebiegał będzie pofalowany chłodny front atmosferyczny. Wystąpią sprzyjające warunki do występowania burz. Szczególnie w godzinach wieczornych i w pierwszej części nocy. Najgroźniejsze zjawiska modele prognozują na południu, centrum i wschodzie, gdzie panować będzie najwyższa niestabilność powietrza. Kluczowy pod kątem rozwoju dobrze zorganizowanej konwekcji okaże się umiarkowane pionowe ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km – 20-25 m/s, natomiast. w warstwie 0-3 km 15 m/s.

Prognoza burz na czwartek i noc z czwartku na piątek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Pogoda. Prognoza burzowa według Polscy Łowcy Burz Skywarn Polska

Pogoda. Grad nawet 6 cm w nocy, wiatr powyżej 100 km/h

Ponadto w czasie burz możliwe opady do 30-50 mm, grad do 4-6 cm, jak i też duża aktywność elektryczna. Spodziewane są także silne porywy wiatru powyżej 70-110 km/h.

Prawdopodobnie w godzinach wieczornych nad Czechami dojdzie do uformowania rozległego systemu burzowego z wbudowaną linią szkwału. Na zobrazowaniach radarowych może pojawić się m.in sygnatura radarowa bow echo, a finalnie cały system burzowy z uwagi na rozległe szkody obszarowe i prędkość wiatru może zostać uznany za derecho. Nie można dlatego wykluczyć silnych, punktowo niszczących porywów wiatru pochodzenia konwekcyjnego, które przekroczyć mogą miejscami 110-130 km/h. Groźne okażą się także ulewne opady deszczu, prowadzące do podtopień, jak i też grad o średnicy 4-6 cm. Szczególnie w sytuacji wbudowanych superkomórek burzowych w układ burzowy. Najgroźniejszych zjawisk towarzyszących spodziewamy się na południu Polski, gdzie system burzowy pojawi się jeszcze w pierwszej części nocy. Nieco później zorganizowana burza wielokomórkowa dobrze nad centralną, wschodnią i południowo-wschodnią część kraju. Prawdopodobnie w nieco osłabionej formie.

Prognoza burz na noc z czwartku na piątek według IMGW-PIB.

Pogoda. Burzowa prognoza na noc

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ