Potężna burza MCS nad Polską 24.06 niesie niszczący wiatr i gradobicia. Po południu i w nocy kolejne silne burze

Już wczoraj pisaliśmy o potężnych burzach, jakie w dniu dzisiejszym pojawić miały się nad Polską. Niestety, prognozy burzowe sprawdziły się. Nad krajem od świtu przetacza się bardzo silna burza w formie wilekomórkowego układu burzowego MCS. Burza ta w okresach swego „życia” przybiera formę bow echo, czyli struktury liniowej z wybrzuszeniem w formie łuku. Jest to burza szczególnie groźna. Taka formacja burzowa niesie ze sobą wiatr o niszczącej sile dużo przekraczającej 100 km/h.

Burza MCS pędzi na Podlasie i Mazury

W ostrzeżeniu wydanym kilka godzina temu dla Mazowsza i Warszawy wspominaliśmy, że burza jest doskonale zorganizowana. Podczas, gdy jeszcze na Mazowszu struktura liniowa nie była jeszcze wykształcona idealnie, to już na granicy Podlasia, Warmii i Mazur oraz Mazowsza burza ma idealnie wykształconą strukturę liniową z wybrzuszeniem. Ostrzegam turystów przebywających ohbecnie na mazurskich jeziorach. Burza, którą opisuję to może być powtórka nieszczęsnego „białego szkwału”. Sami wiemy, że system RCB nie zawsze działa idealnie w czasie. Ostrzegamy Was zatem, udajcie się czym prędzej do brzegu. Nie dajcie się zaskoczyć uderzeniu niszczącego wiatru na wodzie. Poniżej skan radarowy z portalu awiacja IMGW.

Silna burza sunie na Podlasie i Mazury

Najbardziej potężna część burzy wkracza właśnie na Podlasie. Wiatr w trym regionie może dochodzić do 140 km/h. Dodatkowo nie można wykluczyć opadów dużego gradu i nawalnych opadów deszczu. Jednak na ten moment to właśnie wiatr jest największym zagrożeniem ze strony tego układu burzowego. Ostrzegamy przed uderzeniem wiatru wszystkich mieszkańców Podlasia, Warmii i Mazur. Widząc nadciągającą chmurę szkwałową z tej burzy unikajcie przebywania na otwartej przestrzeni, a zwłaszcza w okolicy drzew. W kolejnych godzinach burza ta opuści terytorium naszego kraju.

Nawałnice w kolejnych godzinach nad Polską

Kolejne godziny nie przyniosą uspokojenia w pogodzie. Na Kujawach, za układem MCS już teraz pomimo wczesnej pory dochodzi do rozwoju komórek burzowych. W najbliższych godzinach dynamiczny rozwój konwkwekcji spodziewany jest w Małopolsce i Ziemi Świętokrzyskiej. We wspomnianych regionach burze są kwestią godziny/dwóch. Przypominamy, że dzisiejsze burze w pierwszym stadium rozwoju mogą przybierać formę groźnych superkomórek burzowych. Burze te nieść mogą bardzo duży grad (do 7cm). Wczesnym popołudniem burze powstać mogą również w centralnej i wschodniej części kraju. O tym informowali będziemy na bieżąco w kolejnych wpisach. Poniżej obszar zagrożenia burzami dla Polski wydany przez kolegów z Polskich Łowców Burz.

Silne burze nad Polską 24 czerwca

Przypominam, że drugi stopień zagrożenia burzami oznacza bardzo silne zjawiska z niszczącym wiatrem ponad 120 km/h oraz opadami bardzo dużego gradu. Dodatkowo, w nocy nad terytorium Czech może dojść do kolejnego zafalowania na froncie. Oznaczało to będzie kolejny rozległy układ MCS, który nocą przemieszczałby się nad Polską. Przypominam, że gdzie jest burza zawsze sprawdzić można pod poniższym linkiem.