Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Burze w Europie południowej. Mróz w Europie Centralnej i Wschodniej

W dniu dzisiejszym nad Europą centralną i wschodnią dominuje ośrodek wysokiego ciśnienia z centrum nad Polską. Na południowym zachodzie kontynentu ulokował się kolejny ośrodek wyżowy. Pomiędzy nimi utworzyła się przestrzeń, którą wykorzystują fronty atmosferyczne by wdzierać się na południe Europy. System frontów rozciąga się przez większość Europy południowej. Od Turcji, przez Grecję, Włochy, aż po Francję. To na tym froncie dochodziło dziś będzie do formowania się burz. O tym jednak za chwilę.

Walka ciepła z zimnem nad Europą

Poniżej prezentujemy mapę rozkładu temperatury na wysokości 850 hPa. Mapa idealnie obrazuje również pod wpływem jakiego powietrza znajduje się dana część kontynentu. Doskonale widać tutaj, że nad wschodnią Europą panuje całodobowy mróz. Centrum kontynentu (do zachodnich granic Polski) do nocne przymrozki i dzienna temperatura kilka stopni na plusie. Im dalej na zachód i południe, tym temperatury są wyższe. Na Półwyspie Iberyjskim, temperatury przekraczają 25 stopni Celsjusza.

Burze na południu Europy

Na południu Europy mamy do czynienia z systemem frontów atmosferycznych ułożonych równoleżnikowo. W strefie oddziaływania frontów, na styku mas powietrza dojdzie dziś do rozwoju burz. Burze pojawią się właściwie na obszarze całego basenu Morza Śródziemnego. Zagrzmi we Włoszech, w Grecji. Punktowo mogą to być zjawiska silne.

Z początkiem listopada pogoda zacznie się zmieniać. Wyż, który obecnie przyczynia się do spływu chłodnych mas powietrza zacznie odpuszczać. Do Europy centralnej powróci cieplejsze powietrze z południa kontynentu. Słupki rtęci, między innymi w Polsce znów wskażą nawet 18 stopni. Jednak o tym w najbliższych dniach. Zachęcamy do zapoznania się z prognozą Pogody dla Polski na czwartek 30.10.2019

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk