Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Prognoza pogody na czwartek 31.10.2019. Zimno, słabe opady na północy. Burze nie wystąpią

Czwartek jest kolejnym dniem, gdy Polska znajduje się pod wpływem ośrodka wyżowego. Jego centrum znajdzie się dokładnie nad naszym krajem. Skutkowało to będzie wysokim ciśnieniem atmosferycznym – 1030 hPa. Obecność wyżu przyniesie również słoneczną, spokojną pogodę. Nadal napływać ma powietrze arktyczne, morskie z północy.

Trajektoria wsteczna mas na poziomach izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa dla miasta Warszawa. Widać jaką drogę pokonało powietrze przez 7 dni, aby dotrzeć do Polski na dzień 31 października 2019, 12 UTC

Sytuacja synoptyczna na dzień 31 października 2019, 12 UTC

W wielu miejscach w nocy utworzyły się mgły. Mgły ograniczają widoczność nawet do 200 metrów, a w połączeniu z ujemną temperaturą osadzają szadź. Apel do kierowców. Uważajcie na drogach. Te, zwłaszcza w okolicach łąk, pól i mostów mogą być naprawdę śliskie.

Gdy poranne mgły ustąpią, za sprawą operacji słonecznej temperatury wzrosną dziś do nawet 8 stopni nad samym Morzem Bałtyckim. Zachód i południowy zachód to 7 stopni, centrum i wschód to 5-6 stopni Celsjusza. Nie są to porywające wartości temperatur.

W dniu dzisiejszym wiatr nie będzie zwiększał odczucia chłodu. W większości kraju wiatr o natężeniu słabym, prawie nie odczuwalny. Na południowym wschodzie i południu wiatr z kierunków południowych. W centrum i na północy Polski wiatr zachodni.

Jedynymi regionami, gdzie może popadać deszcz jest dziś północ Polski. Tam możliwy rozwój chmur konwekcyjnych w chłodnej masie powietrza. Chmury te powstają nad cieplejszymi niż ląd wodami Bałtyku i suną w kierunku linii brzegowej. Niektóre z nich mogą nieść ze sobą krótkotrwały opad deszczu lub nawet krupy śnieżnej. Poniżej prezentujemy prognozę pogody na czwartek wydaną przez IMGW.

IMGW-PIB

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk