Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Burze występują nad Polską. Wyładowania atmosferyczne, krupa, opady mieszane i śnieg


W piątek Polska znajduje się pod wpływem niżu barycznego o imieniu „PAULINE” z centrum nad Skandynawią. Z północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszcza się mało aktywny front atmosferyczny. Nasz kraj jest na skraju rozległego obszaru obniżonego ciśnienia, występuje duży poziomy gradient ciśnienia. Napływa powietrze polarne z północnego-zachodu.

Tuż za frontem napłynęło chłodniejsze i bardziej chwiejne powietrze polarno-morskie. Pomiędzy dolną a środkową troposferą występuje stromy gradient temperatury, co jest powodem niestabilności w wilgotnym i stosunkowo mało chwiejnym powietrzu. Prowadzi to do rozwoju chmur kłębiasto-deszczowych na północy Polski. Kluczowy jest również silniejszy uskok wiatru pomiędzy dolną a środkową troposferą i nasunięcie się górnej zatoki niżowej z nasilonym przepływem mas powietrza w środkowej troposferze.

Sytuacja synoptyczna na dzień 3.04.2020, 12 UTC

Rozwój konwekcji jest doskonale widoczny na zobrazowaniach satelitarnych. Chmury konwekcyjne formują się za frontem atmosferycznym. Niektóre wypiętrzyły się na tyle wysoko, aby wygenerować wyładowania atmosferyczne, tak stało się m.in na obszarze woj. warmińsko-mazurskiego.

W północnej części Polski zaznacza się skraj górnej zatoki niżowej z istotnie nasilonym przepływem mas powietrza. W środkowej troposferze temperatura obniżyła się poniżej -30 stopni, co skutkuje stromym gradientem temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą.

Pogoda. Wyładowania atmosferyczne z chmur Cumulonimbus

Zgodnie z prognozami na północy Polski pojawiły się burze. Zagrzmiało m.in w okolicach miejscowości Lidzbark Warmiński i Bisztynka. Wyładowania atmosferyczne zanotowano w rejonie miejscowości Reszel i Kętrzyna.

Na trasie lokalnych burz występują opady krupy, lokalnie drobnego gradu i deszczu ze śniegiem oraz śniegu. W czasie przechodzenia struktur konwekcyjnych porywy wiatru do 80 km/h. Pod wieczór zjawiska burzowe zaczną zanikać. Największe prawdopodobieństwo pojedynczych wyładowań atmosferycznych jest w kolejnych godzinach na Warmii oraz Mazurach i Suwalszczyźnie. Niższe ryzyko burz będzie na Pomorzu.

Obraz radarowy z polskiej sieci POLRAD ukazujący zasięg opadów głównie pochodzenia konwekcyjnego. Na ogół są to pojedyncze komórki konwekcyjne, które w warunkach nieco bardziej wzmożonego przepływu mas powietrza łączą się w północnej połowie kraju w struktury wielokomórkowe.

Aktualna temperatura w Polsce tutaj

Położenie opadów i burz tutaj