Pogoda. Burze z gradem przechodzą na południu i wschodzie Polski. Pojawiły się zalążki trąb powietrznych

W środę tylko na wschodzie, południu i południowym-wschodzie zalega masa polarno-morska o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Zaznacza się na tym obszarze również zatoka niżowa, zwłaszcza w środkowych warstwach troposfery charakteryzująca się obniżoną temperaturą powietrza. Już przedpołudniem powstały pierwsze chmury kłębiasto-deszczowe. Burze zaczną zanikać wieczorem.

Przeważający obszar Polski jest pod wpływem wyżu barycznego z centrum znad Wysp Brytyjskich, w chłodnym i stabilnym powietrzu polarnym. Inwersja osiadająca ogranicza rozwój chmur burzowych. Grzmi miejscami tylko na wschodzie, południu i południowym-wschodzie.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski.

Dane radarowe z godziny 14:50, POLRAD

Zdjęcia satelitarne za ostatnie 2 godziny z dobrze widocznym obszarem głębokiej wilgotnej konwekcji.

W czasie burz opady deszczu od 5 mm do 20 mm, lokalnie gradu do 1-2 cm. W sprzyjających warunkach występują lejki kondensacyjne. Około godziny 12 zalążek trąby powietrznej pojawił się nad Krasnymstawem (woj. lubelskie)

Do końca dnia punktowo burzowa aura utrzyma się na południu i wschodzie kraju. Przeważnie będą to pojedyncze komórki burzowe i słabo zorganizowane struktury wielokomórkowe. Miejscami chmury rozbudują się wyżej, dlatego aktywność elektryczna będzie podwyższona. Chmury burzowe przemieszczają się zgodnie z przepływem sterującym z północy na południe.

Położenie burz i opadów tutaj