Pogoda. Burze zmierzają w kierunku województwa lubelskiego

W nocy nasz kraj ma znajdować się pod wpływem niżu, jakiego ośrodek będzie przesuwał się znad Węgier nad Podlasie i Białoruś. Decydujący wpływ na pogodę ma mieć strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Tylko na zachodzie kraju zaznaczać się będzie skaj wyżu. Jedynie nad południowo-wschodnią Polską zalegać będzie bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego, a nad pozostałym obszarem dużo chłodniejsze polarno morskie. 

Aktualnie nad Polską tworzą się burze. Wyładowania atmosferyczne są notowane w Małopolsce, ale także na Ziemi Świętokrzyskiej i Podkarpaciu. Zagrzmiało również w woj. dolnośląskim. Prawdopodobnie w okolicach Brzeska przemieszczała się prawoskrętna superkomórka. Obecnie jest ona w fazie dezintegracji.

W kolejnych godzinach burze są możliwe na obszarze województwa lubelskiego. Co warto podkreślić będą to zjawiska lokalne. Punktowo zagrzmi również w innych rejonach Polski. O czym piszemy poniżej

https://fanipogody.pl/pogoda-nadchodza-intensywne-opady-deszczu-i-burze-sa-alerty-od-imgw/

Burze na obszarze województwa mogą pojawić w ciągu najbliższych 2 godzin. Najpierw w południowych powiatach, potem mogą przemieścić się w głąb województwa lubelskiego. W czasie burz możliwe opady do 30 mm, punktowo wiatr do 65 km/h. Ryzyko opadów gradu jest ograniczone, ponieważ chmury burzowe tworzyć będą się na ogół z uniesienia.

Prawdopodobieństwo burz na obszarze woj. lubelskiego ocenia się na 80%.

Bieżące położenie opadów i burz poniżej