Pogoda. Nadchodzą intensywne opady deszczu i burze. Są alerty od IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu, które szczególnie dadzą się we znaki południowej, południowo – zachodniej i centralnej i północno – wschodniej części naszego kraju. Miejscami sumy opadów za kilkanaście godzin wyniosą ponad 50-60 milimetrów, co może skutkować zalaniami. Istnieją szanse, że miejscami spadnie powyżej 70 mm. Dodatkowo spodziewane są burze, które mogą być wbudowane w chmury warstwowe, powodując większe akumulacje opadów i zalania.

W nocy nasz kraj ma znajdować się pod wpływem niżu, jakiego ośrodek będzie przesuwał się znad Węgier nad Podlasie i Białoruś. Decydujący wpływ na pogodę ma mieć strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Tylko na zachodzie kraju zaznaczać się będzie skaj wyżu. Jedynie nad południowo-wschodnią Polską zalegać będzie bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego, a nad pozostałym obszarem dużo chłodniejsze polarno morskie.

Sytuacja synoptyczna na dzień 21.08.2019 r. godzina 00 UTC (DWD)

Wiele wskazuje, że w nocy i nad ranem intensywne opady deszczu obejmą Mazowsze, z intensywnymi opadami deszczu wielkoskalowego oraz jednostajnego muszą liczyć się m.in mieszkańcy Warszawy.

Prognozowane sumy opadów dla obszaru Polski na dzień 21 sierpnia 2019 r. do godziny 13 UTC i 16 UTC

Spodziewany zasięg i natężenie opadów w kolejnych godzinach

Deszczowa aura opuszczać zacznie Polskę około godziny 12. Lokalnie jednak wystąpią podtopienia. Zapewne po takich obfitych opadach deszczu o charakterze jednostajnym i konwekcyjnym wystąpi wysyp grzybów w lasach.

Burze natomiast w nocy możliwe są w województwach południowych, południowo – zachodnich oraz centralnych i wschodnich. Głównym zagrożeniem mogą być intensywne opady deszczu.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE STREFY OPADÓW OPADÓW ORAZ BURZ PONIŻEJ