Pogoda. Burze nie odpuszczą we wtorek. Lokalne podtopienia i drobny grad (MAPA BURZOWA)

Pogoda. We wtorek Polska będzie w zasięgu niżu znad Ukrainy. Do wschodniej połowy kraju napływać będzie masa powietrze, która cechować ma się podwyższoną chwiejnością i wilgotnością. Cały kraj będzie w polu obniżonego ciśnienia. Można nawet rzec, że wystąpi słabogradientowy obszar obniżonego ciśnienia.

Sytuacja synoptyczna na dzień 18.05.2021, 12 UTC

Pogoda. Pole obniżonego ciśnienia.

Pogoda. We wtorek najwięcej burz na wschodzie

Wtorek przyniesie burze na wschodzie oraz na zachodzie naszego kraju. Spodziewane są opady deszczu do około 20 mm, na wschodzie lokalnie do 30 mm i porywy wiatru do 65-70 km/h. Miejscami prawdopodobne podtopienia. Szczególnie na wschodzie kraju.

Masa powietrza powinna charakteryzować się podwyższoną chwiejnością i wilgotnością. Energia dostępna drogą konwekcyjną wyniesie od 800 J/kg do 1200 J/kg, LI do około -5K. Co więcej całkowita zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza (TPW) do około 25 mm. Na zachodzie Polski powietrze będzie mniej chwiejne (CAPE do 500-800 J/kg) i nieco mniej zasobne w wilgoć (TPW do 15-20 mm).

Prognoza burz na wtorek (IMGW-PIB)

Niewielka różnica ciśnienia nie przyczyni się do wystąpienia wzmożonego przepływu mas powietrza. Warunki kinematyczne będą na ogół słabe (pionowe ścinanie warstwie 0-6 km 5-10 m/s, tylko na zachodzie miejscami do 15 m/s). Wtorkom burzom towarzyszyć mogą opady deszczu do około 20 mm. Na wschodzie lokalnie do 30 mm i porywy wiatru do 65-70 km/h. Wiele wskazuje, że w warunkach słabego przepływu mas powietrza burze będą krótkotrwałe. Rozwój kolejnych burz uzależniony będzie od ukształtowania terenu, lokalnego nagrzania przypowierzchniowej warstwy granicznej. Kluczowe mogą okazać się także prądy zstępujące z chmur Cumulonimbus (ang. outflow boundary), powodując na granicy wypływu zimnego powietrza rozwój kolejnych komórek burzowych.

Pierwsze burze powstaną przedpołudniem. Najwięcej burz wystąpi popołudniu.

Bieżące położenie opadów i burz