Pogoda długoterminowa na lipiec 2021 dla Polski. Zdarzy się okresami krótki upał, przejdą również gwałtowne burze. Sprawdźmy najnowsze prognozy ECMWF i CFS oraz IMGW na miesiąc wakacyjny.
Pogoda. Orientacyjna prognoza anomalii miesięcznej według CFS
Według modelu CFS, w lipcu 2021 temperatura na przeważającym obszarze Polski będzie w normie wieloletniej. Najprawdopodobniej w południowej części kraju będzie lekko powyżej normy. Niektóre aktualizacje CFS sugerują temperaturę w skali miesięcznej poniżej normy, chociaż jest to mało prawdopodobne. Poniższa prognoza na siódmy miesiąc roku jest inicjowana warunkami brzegowymi z okresu od 7.05.2021 do 16.05.2021.
Opady są jednym z najsłabszych elementów prognoz sezonowych. Na przeważającym obszarze Polski CFS prognozuje opady poniżej normy wieloletniej. Jedynie na zachodzie i północy w normie i powyżej normy wieloletniej. Niewykluczone jednak, że prognozy ulegną zmianie, a pod względem opadów siódmy miesiąc roku będzie w normie wieloletniej, a miejscami nawet znacznie powyżej normy wieloletniej z częstymi letnimi groźnymi burzami.
Pogoda. Ciepły miesiąc według ECMWF
Zerknijmy teraz na wstępną prognozę ECMWF na lipiec 2021 dla Polski pod kątem anomalii temperatury. Na przeważającym obszarze Polski prognozuje on w skali miesięcznej temperaturę powyżej normy wieloletniej. Najcieplej powinno być w południowej części kraju, gdzie teoretycznie najczęściej napływać będzie ciepłe powietrze z kierunków południowych, nawet o cechach zwrotnikowych, przynosząc krótkie, aczkolwiek intensywne upały. Na północy kraju może być najchłodniej, gdzie w skali miesięcznej temperatura będzie w normie wieloletniej.
Poniższa rycina obrazuje orientacyjnie prognozę anomalii opadów w skali miesięcznej na lipiec 2021. Widzimy, że na przeważającym obszarze Polski może być to miesiąc suchy, co sugeruje możliwą częstą dominacje pola podwyższonego ciśnienia. Prognozę na tak odległy okres radzimy jednak traktować jako ciekawostkę, gdyż możliwa znaczna zmiana trendu w kierunku wilgotnego miesiąca.
Wstępna prognoza specjalistów z IMGW-PIB na lipiec 2021
Według IMGW lipiec w całym kraju powinien charakteryzować się średnią temperaturą powietrza powyżej normy wieloletniej z lat 1981-2010. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna mieścić się w normie.
Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla lipca z lat 1981-2010 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na lipiec 2021 r.
Z dużym prawdopodobieństwem możemy powiedzieć, że burze w lipcu burze będą groźniejsze niż w maju i czerwcu. Oczekujemy zarówno burz termicznych, jak i też frontowych. Możliwe są okresy z napływem wilgotnego powietrza znad Morza Czarnego, i Śródziemnego co sprzyjać może powstawaniu codziennych burz.
Prognoza długoterminowa może ulec zmianie. Precyzyjne przewidzenie warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym nie jest możliwe. Nie można wykluczyć zjawisk ekstremalnych. Szczególnie o charakterze burzowym.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Pogoda długoterminowa na cały lipiec 2021. Okresami krótki upał, przejdą również gwałtowne burze (MAPY)”
Możliwość komentowania została wyłączona.