24 lipca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda długoterminowa na cały lipiec 2021. Okresami krótki upał, przejdą również gwałtowne burze (MAPY)

Pogoda w lipcu 2021

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021 dla Polski. Zdarzy się okresami krótki upał, przejdą również gwałtowne burze. Sprawdźmy najnowsze prognozy ECMWF i CFS oraz IMGW na miesiąc wakacyjny.

Pogoda. Orientacyjna prognoza anomalii miesięcznej według CFS

Według modelu CFS, w lipcu 2021 temperatura na przeważającym obszarze Polski będzie w normie wieloletniej. Najprawdopodobniej w południowej części kraju będzie lekko powyżej normy. Niektóre aktualizacje CFS sugerują temperaturę w skali miesięcznej poniżej normy, chociaż jest to mało prawdopodobne. Poniższa prognoza na siódmy miesiąc roku jest inicjowana warunkami brzegowymi z okresu od 7.05.2021 do 16.05.2021.

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021.

Opady są jednym z najsłabszych elementów prognoz sezonowych. Na przeważającym obszarze Polski CFS prognozuje opady poniżej normy wieloletniej. Jedynie na zachodzie i północy w normie i powyżej normy wieloletniej. Niewykluczone jednak, że prognozy ulegną zmianie, a pod względem opadów siódmy miesiąc roku będzie w normie wieloletniej, a miejscami nawet znacznie powyżej normy wieloletniej z częstymi letnimi groźnymi burzami.

Opady w lipcu 2021

Pogoda. Ciepły miesiąc według ECMWF

Zerknijmy teraz na wstępną prognozę ECMWF na lipiec 2021 dla Polski pod kątem anomalii temperatury. Na przeważającym obszarze Polski prognozuje on w skali miesięcznej temperaturę powyżej normy wieloletniej. Najcieplej powinno być w południowej części kraju, gdzie teoretycznie najczęściej napływać będzie ciepłe powietrze z kierunków południowych, nawet o cechach zwrotnikowych, przynosząc krótkie, aczkolwiek intensywne upały. Na północy kraju może być najchłodniej, gdzie w skali miesięcznej temperatura będzie w normie wieloletniej.

Pogoda. Wstępna prognoza na lipiec 2021.

Poniższa rycina obrazuje orientacyjnie prognozę anomalii opadów w skali miesięcznej na lipiec 2021. Widzimy, że na przeważającym obszarze Polski może być to miesiąc suchy, co sugeruje możliwą częstą dominacje pola podwyższonego ciśnienia. Prognozę na tak odległy okres radzimy jednak traktować jako ciekawostkę, gdyż możliwa znaczna zmiana trendu w kierunku wilgotnego miesiąca.

Pogoda. Opady w lipcu 2021.

Wstępna prognoza specjalistów z IMGW-PIB na lipiec 2021

Według IMGW lipiec w całym kraju powinien charakteryzować się średnią temperaturą powietrza powyżej normy wieloletniej z lat 1981-2010. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna mieścić się w normie.

Pogoda na lipiec 2021

Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla lipca z lat 1981-2010 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na lipiec 2021 r.

Temperatura i opady w lipcu 2021 według IMGW

Z dużym prawdopodobieństwem możemy powiedzieć, że burze w lipcu burze będą groźniejsze niż w maju i czerwcu. Oczekujemy zarówno burz termicznych, jak i też frontowych. Możliwe są okresy z napływem wilgotnego powietrza znad Morza Czarnego, i Śródziemnego co sprzyjać może powstawaniu codziennych burz.

Pogoda. Burze w lipcu

Prognoza długoterminowa może ulec zmianie. Precyzyjne przewidzenie warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym nie jest możliwe. Nie można wykluczyć zjawisk ekstremalnych. Szczególnie o charakterze burzowym.