Pogoda. Burzowy dzień w Europie. Niektóre z burz są groźne. Burze wystąpiły dziś również w Polsce. Sprawdź gdzie występują burze

Dzisiejszy dzień przynosi w Europie dość dynamiczną pogodę. Spływ chłodnych mas powietrza z północy powoduje dość groźną pogodę w pasie od Bałtyku po Morze Śródziemne.

Obserwując aktualne obrazy z detekcji wyładowań widać, że najwięcej burz rozwinęło się we Włoszech, Słowenii, Chorwacji i Rumunii.

Szczególną uwagę należy zwrócić na burze, która obecnie przemierza północ Włoch i kieruję się w stronę Słowenii. Burza na minęła Wenecję od północy. Charakteryzuje się ona zwartym, dobrze zorganizowanym rdzeniem opadowym. Burza generuje mnóstwo wyładowań atmosferycznych. Nie wykluczamy, że na trasie jej przechodzenia spadnie sporej wielkości grad.

W regionie cały czas wybuchają nowe komórki burzowe. Nie można wykluczyć, że do końca dzisiejszego dnia na południu Europy powstanie jeszcze kilka dość silnych burz. Prognoza burzowa wydana przez stowarzyszenie ESTOFEX widzi najsilniejsze burze bardziej na Bałkanach, na Chorwacji i w Słowenii. Zobaczymy jak potoczy się sytuacja w kolejnych godzinach.

Dzisiejszy dzień przyniósł burze również w Niemczech i Polsce. U naszych zachodnich sąsiadów wciąż padają wyładowania atmosferyczne. W Polsce zagrzmiało w okolicach Legnicy, Częstochowy oraz na krańcach wschodnich Lubelszczyzny. Burza na wschodzie kraju była przez kilkadziesiąt minut aktywna elektrycznie. Kolejne godziny nie powinny jednak przynieść już nowych ośrodków burzowych w Polsce.