Pogoda. Uderzenie chłodu w Europie, a na Półwyspie Iberyjskim prawie upał. Burze na południu Europy. Dynamiczna pogoda na kontynencie

Pogoda w ostatniej dekadzie lutego w Europie będzie bardzo dynamiczna i zróżnicowana. Z rana pisaliśmy o uderzeniu chłodu do Europy Centralnej i na południowym wschodzie kontynentu.

Spływ chłodnych mas powietrza z północnego-zachodu na południowy-wschód doskonale widać na mapach temperatury (lub anomalii temperatury) na wysokości barycznej 850 hPa.

Na mapach widać wędrówkę chłodnych mas powietrza znad Wysp Brytyjskich aż po Bałkany. W wielu miejscach Europy przez kilka najbliższych dni będziemy mieli do czynienia z incydentem zimowym.

Tymczasem na południowym zachodzie Europy, tam gdzie napływa gorące powietrze z południa mamy zupełnie odmienną sytuację pogodową. W Hiszpanii, Portugalii i częściowo Francji do czynienia mamy bardziej z latem, niż zimą.

https://www.facebook.com/severeweatherEU/photos/pcb.2770769553146128/2770769476479469/?type=3&theater
https://www.facebook.com/severeweatherEU/photos/pcb.2770769553146128/2770769516479465/?type=3&theater

W wielu miejscach na Półwyspie Iberyjskim i na południu Francji słupki rtęci dobiły w dniu wczorajszym do 25 stopni powyżej zera. W tym samym czasie w Skandynawii mamy do czynienia z siarczystymi mrozami.

Powyższa mapa przedstawia aktualną temperaturę w Europie na godzinę 10.20. Na południu Hiszpanii już teraz mamy 15 stopni. W Europie Centralnej obserwujemy spływ chłodnych mas powietrza. W Niemczech, Austrii temperatury spadły poniżej zera. Ekstremalnie zimno jest na północy Skandynawii. Tam temperatury spadają poniżej -25 stopni.

Na styku dwóch mas powietrza, chłodnej napierającej z północny i ciepłej, zalegającej na południu Europy dochodzi do rozwoju licznych burz. Grzmi miedzy innymi na północy Włoch, w Chorwacji, Szwajcarii, czy Austrii.

Powiew chłodu dotknie również Polski. Dziś wieczorem opublikujemy specjalny wpis dotyczący opadów śniegu, jakie czekają nas w Polsce w najbliższym okresie synoptycznym.